pielęgnacja niemowlęcej skóry

Skóra niemowląt zdecydowanie różni się od tej dojrzałej. Jest delikatna i wymaga właściwej pielęgnacji. Jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja niemowlęcej skóry?

Skóra niemowląt

Dopiero po trzech latach skóra niemowlęca osiąga dojrzałość. Na początku stanowi większość masy ciała dziecka, więc jest dla niego bardzo ważna. Pełni wiele ważnych funkcji jak ochrona przed bakteriami czy termoregulacja. Wpływają na nią różne czynniki jak stosowane kosmetyki, zimno, ciepło czy inne warunki klimatyczne. Dodatkowo, naskórek niemowlaka jest bardzo cienki, więc łatwo ulega podrażnieniom czy uszkodzeniom. Wiele chorób skórnych czy alergii ujawnia się już w pierwszych dniach życia dziecka. Wrażliwa i delikatna skóra wymaga właściwej opieki oraz pielęgnacji, która wygląda zupełnie inaczej niż u osób dorosłych. Jak dbać o skórę małych dzieci?

Prawidłowa pielęgnacja

Rodzice, szczególnie początkujący często nie wiedzą, jak prawidłowo obchodzić się ze skórą maluszka, by jej nie uszkodzić i podrażnić. Wystarczy zły dotyk czy nieodpowiednie kosmetyki, by zamienić codzienną przyjemność w ból i cierpienie. Podstawową czynnością, wykonywaną każdego dnia jest kąpiel. Wzbudza ona największe obawy wśród rodziców, a prawidłowo przeprowadzona, może okazać się prawdziwą frajdą dla maluszka. Do kąpieli stosuje się wanienki lub specjalne wiaderka, polecane przez położne. Woda powinna być ciepła, ale absolutnie nie gorąca. Do mycia ciała dziecka stosujemy zaś delikatne kosmetyki dla niemowląt, które mają krótki i bezpieczny skład. Skórę osuszamy bardzo delikatnie, najlepiej ręcznikiem papierowym lub tetrową pieluchą. Nie pocieramy skóry, tylko przykładamy materiał do ciała niemowlaka. Naszą pociechę spokojnie możemy kąpać na początku co drugi dzień.

W pierwszych dniach życia dziecka

Kiedy nasz maluch przyjdzie na świat, nie musimy spieszyć się z kąpielą, ale o higienie należy pamiętać. W tym celu rodzice bardzo często wykorzystują mokre chusteczki. Bywają praktyczne, ale bardzo często zawierają substancje alergizujące, mogą wysuszać i podrażniać wrażliwą skórę. Dlatego pielęgniarki i położne polecają przemywanie pupy dziecka wodą, dokładne osuszanie i stosowanie preparatów nawilżających. Do przemywania najlepiej używać przegotowanej wody z dodatkiem mydła. Po kilku miesiącach kąpiele powinny odbywać się każdego dnia, a co drugi dzień należy umyć dziecku głowę szamponem, przeznaczonym dla niemowląt.

Stosowanie kosmetyków dla niemowląt

niemowlątDo stosowania kosmetyków dla niemowląt należy podejść bardzo rozsądnie. Nie potrzebujemy całej masy produktów, ponieważ ich nadmierna ilość nie będzie służyć skórze malucha. W okresie noworodkowym, czyli do 28 dnia życia dziecka, nie stosujemy kosmetyków, jeśli nasza pociecha może pochwalić się zdrową skórą. Produkty, które wybierzemy dla naszych maluchów powinny zawierać substancje nawilżające, takie jak emolienty. Warto szukać dobrych preparatów w aptekach, w których nie brakuje kosmetyków dla niemowlaków. Bardzo wrażliwym miejscem są okolice narządów intymnych dzieci, więc najlepiej zaopatrzyć się w krem na odparzenia. Dla suchej skóry poleca się mleczka i emulsje, które zapewnią odpowiedni poziom nawilżenia przez cały dzień.

Katarzyna Antos