skóra dziecka

Skóra dziecka różni się od skóry osoby dorosłej. Młody wygląd z biegiem lat ulega zmianie. Dlatego pielęgnacja powinna być dostosowana do wieku oraz rodzaju naszego ciała. Rodzice często nie wiedzą jak prawidłowo traktować skórę swoich pociech i co stosować, aby właściwie o nią zadbać.

Skóra niemowląt i dzieci

Warstwa skóry u niemowlaków i dzieci jest znacznie cieńsza niż u osób dorosłych. Poprzez swoją strukturę jest bardziej narażana na działanie szkodliwych czynników, wszelkie podrażnienia i uszkodzenia. U osoby dorosłej, naskórek jest bardziej twardy. Skóra funkcjonuje inaczej. U dzieci mowa o zaledwie jednej piątej grubości dojrzałej skóry, więc możemy wyobrazić sobie jak niska jest jej ochrona. W warstwie rogowej, czyli tej, która znajduje się na zewnątrz, komórki są ułożone luźno. Pod mikroskopem moglibyśmy zaobserwować płaszcz lipidowy, wytworzony z wody i tłuszczu, który znajduje się na powierzchni skóry dziecka. To naturalna jej ochrona, wciąż zbyt słaba i mało skuteczna. Ciało niemowlaka jest wyjątkowo wrażliwe i tym samym podatne na działanie szkodliwych drobnoustrojów. Przez cienką warstwę, wszelkie substancje są lepiej wchłaniane, w tym także te niekorzystne dla zdrowia dziecka. Sucha skóra stwarza dodatkową możliwość jej podrażnienia. Zapewne rodzice zastanawiają się, dlaczego dzieci są tak blade tuż po urodzeniu. Sekret tkwi w melanocytach, które nie produkują jeszcze zbyt dużej ilości melaniny, stąd słaba pigmentacja skóry, która zwiększa ryzyko poparzeń słonecznych. Właśnie dlatego małe dzieci muszą być wyjątkowo chronione przed szkodliwym promieniowaniem UV, stąd znacznie wyższe filtry ochronne w kosmetykach dla dzieci. Powierzchnia ciała dziecka szybciej traci ciepło. Zdolność wytwarzania potu nie jest na tyle wykształcona w tak młodym wieku, co nie pomaga w regulowaniu temperatury. Ekstremalne warunki klimatyczne są wysokim zagrożeniem dla dziecka, ponieważ skóra nie jest zdolna do naturalnego szybkiego asymilowania się w danym środowisku pogodowym.

Zmiana skóry

Wraz z rozwojem i wzrostem, skóra ulega zmianie. I tak, dopiero od 6. roku życia możemy mówić o dojrzałości skóry dziecka. Od tego momentu przypomina ona skórę dorosłego. Gruczoły łojowe zaczynają być aktywne dopiero w okresie dojrzewania, co jest związane z indywidualnym uwarunkowaniami. Zwykle w okolicach 12-13 roku życia, skóra zaczyna funkcjonować w pełni aktywnie. Zachodzące zmiany hormonalne również wpływają na jej wygląd. Stąd możemy zaobserwować wypryski, nadmierną potliwość czy czerwienienie się skóry w określonych sytuacjach.

Właściwa pielęgnacja

niemowlę

Skóra malucha wymaga delikatnej pielęgnacji i skutecznej ochrony. Rodzice powinni stosować łagodne kosmetyki oczyszczające ciało. Niezwykle ważny jest czas kąpieli. Gorąca woda nie służy skórze, więc nie należy przedłużać czasu spędzanego w wodzie. Regularne stosowanie produktów do pielęgnacji to obowiązkowa czynność. Szczególnie istotna, gdy mamy styczność ze skórą alergiczną czy atopową. Wtedy niezbędne będzie zastosowanie kosmetyków przeznaczonych do problematycznej skóry, które złagodzą uciążliwe objawy i ochronią delikatne ciało dziecka.

Katarzyna Antos