Żywice epoksydowe często powodują nadwrażliwość, jednak głównie w środowiskach zawodowych.Tworzywa epoksydowe są szeroko wykorzystywane w budownictwie. Wchodzą w składy podkładów, farb. Materiały tworzone na bazie żywicy epoksydowej, wcześniej utwardzone, są niesamowicie wytrzymałe oraz trudne do stopienia. Mogą jednak uczulać, co głównie odczuwają osoby pracujące, np. w budownictwie.

Objawy uczulenia na epoksydy

Żywice epoksydowe mogą wywoływać przede wszystkim alergie kontaktową. Objawami tej konkretnej alergii są przede wszystkim rozległe zmiany skórne, w tym również rumień, pokrzywka i bielactwo. Zmiany utrzymują się bardzo długo, nawet pomimo zmiany stanowiska pracy. Najbardziej narażeni są płytkarze, malarze, lakiernicy, ale również inni. Alergia kontaktowa ma to do siebie, że nie pojawia się od razu, jednak epoksydy uczulają w stosunkowo krótkim czasie.

Alergia kontaktowa

Uważa się, że aby wystąpiła reakcja alergiczna najpierw musi dojść do pierwszego uczulenia. Na czym to polega? Organizm rozpoznaje alergen, klasyfikując go jako wroga, ale dopiero przy kolejnych następuje widoczna już gołym okiem reakcja alergiczna na skórze.

Aleksandra Wiktor