AZS to choroba, która wywołuje określone reakcje skórne. Swędzenie i zaczerwienienie może się pojawić nawet podczas seksu. Atopowe zapalenie skóry jest chorobą dziedziczną, wywołaną nieprawidłową reakcją układu immunologicznego na pewne alergeny.

Mogą to być zarówno pyłki, jak i środki czyszczące, czy pokarmy. Skóra chorego reaguje natychmiast – pokrywa się czerwonymi plamami, które mogą się łuszczyć i swędzą. Dodatkowo, chory może zauważyć ataki astmy czy katar sienny.

Seks i AZS

Okazuje się, że AZS może też przeszkadzać w sytuacjach intymnych. Może się zdarzyć, że nawet pot partnera będzie czynnikiem silnie drażniącym i wywoła nieprzyjemne objawy. Ponadto, pot osoby chorej również może drażnić. Jest to nie lada problem dla wielu par.

Dodatkowym problemem może okazać się antykoncepcja. Uczulać mogą prezerwatywy i tabletki antykoncepcyjne. Ponadto, sam seks nie zawsze okazuje się satysfakcjonujący, bowiem nawet podczas stosunku chorzy często odczuwają potrzebę podrapania się, odczuwają swędzenie albo pieczenie.

Aleksandra Wiktor