Atopowe zapalenie skóry jest przewlekłym i nawrotowym schorzeniem z wybitnie nasilonym świądem, typową lokalizacją i charakterystycznym obrazem zmian. Główną rolę w rozwoju choroby odgrywają czynniki genetyczne; jeśli oboje rodziców jest alergikami to prawdopodobieństwo, że dziecko będzie miało alergię wynosi 50%- 80%, gdy choruje jedno z rodziców, wówczas prawdopodobieństwo alergii wynosi 30%-50%.

W rozwoju alergii dużą rolę odgrywają również czynniki środowiskowe, tj. alergeny pokarmowe, powietrznopochodne, czynniki drażniące itp. Uważa się również, że za wzrost zachorowalności na alergię odpowiada w dużym stopniu nieprawidłowa mikroflora jelitowa. Nieodpowiednio skolonizowany przewód pokarmowy aktywuje nasz układ immunologiczny w kierunku rozwoju alergii. Prawidłowa mikroflora jelitowa wpływa więc na dojrzewanie układu pokarmowego i immunologicznego, uszczelnianie bariery jelitowej oraz odpowiada za aktywację procesów, które regulują odpowiedź immunologiczną na alergeny.

W przebiegu alergii należy zadbać o prawidłową kolonizację przewodu pokarmowego, wyłącznie bakteriami kwasu mlekowego polskiego pochodzenia, które mają badania kliniczne przeprowadzone na polskich dzieciach z potwierdzoną skutecznością w przebiegu alergii. W Polsce jedyne szczepy bakterii kwasu mlekowego z rodzaju Lactobacillus, które spełniają powyższe kryteria, znajdują się w preparacie Latopic®.  Latopic® doustny korzystnie wpływa na przebieg AZS, zmniejsza zaczerwienienia i świąd skóry oraz wpływa na rozwój tolerancji na białka mleka krowiego.

Błędne koło napędu AZS –  jak je zahamować ?

W przebiegu atopowego zapalenia skóry chory zmaga się przede wszystkim z suchą skórą i uporczywym świądem. Objawy te prowokują chorego do drapania, co dodatkowo podrażnia skórę, następuję wzrost wrażliwości na czynniki drażniące oraz przyleganie gronkowca złocistego, co w rezultacie nasila lub tworzy stan zapalny. W efekcie wytwarza się błędne koło napędu AZS (sucha skóra-> świąd-> drapanie-> stan zapalny-> sucha skóra itd.). Aby zahamować błędne koło AZS należy wyeliminować dwie główne przyczyny: świąd oraz gronkowca złocistego.

Kompleksowe postępowanie w alergii pokarmowej i atopowym zapaleniu skóry

Stosując Latopic® doustny przez 3 miesiące działamy od wewnątrz na przyczyny alergii, kolonizując przewód pokarmowy odpowiednimi bakteriami  i wpływając na prawidłowe funkcjonowanie układu immunologicznego. Tym samym zmniejszamy rozległość i nasilenie zmian skórnych, zmniejszamy świąd oraz poprawiamy sen. Ale aby działać kompleksowo należy również działać od zewnątrz, na objawy alergii.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Przejdź na następną stronę