Inkontynencja - jakie są typy inkontynecji
Sora Shimazaki z pexels

Inkontynencja to wstydliwy problem, dotyczący kobiet i mężczyzn w różnym wieku. Mówiąc ogólnie, są to problemy z nietrzymaniem moczu. Skala problemu uzależniona jest od indywidualnego przypadku. Wyróżnić można kilka typów nietrzymania moczu. Każda osoba, która ma z tym zjawiskiem do czynienia, powinna pomyśleć o tym, aby poddać się leczeniu.

Inkontynencja – co to jest?

Są to zaburzenia związane z wydalaniem moczu, niezależne od woli człowieka. Szacuje się, że w chwili obecnej ok. 2,5 mln Polaków może mieć z tym problem. Należy jednak zdać sobie sprawę z tego, że inkontynecja nie jest powiązana z częstym oddawaniem moczu. Organizm niektórych osób jest już tak zbudowany, że wymusza on na nich konieczność częstych odwiedzin w toalecie.

Inkontynecja to zupełnie inny przypadek, który uniemożliwia nad tym, aby zapanować nad parciem na pęcherz. W efekcie mocz oddawany jest momentalnie, zanim człowiek dojdzie do WC.

Inkontynencja – przyczyny

Kobiety są narażone dwa razy częściej na problemy związane z nietrzymaniem moczu, w przeciwieństwie do mężczyzn. Wśród przyczyn występowania tego rodzaju zjawiska, można wymienić m.in.:

  • rozległe nacięcie krocza podczas porodu,
  • przebyte zabiegi ginekologiczne,
  • duża ilość porodów naturalnych,
  • okres okołomenopauzalny, który związany jest z obniżeniem się poziomu estrogenów.

Jeżeli weźmie się pod uwagę także mężczyzn, to wśród czynników, jakie mogą wpływać na problemy z nietrzymaniem moczu, wyróżnia się:

  • otyłość,
  • przewlekłe zaparcia,
  • przyjmowanie leków moczopędnych, przeciwlękowych, przeciwnadciśnieniowych,
  • ciężka praca fizyczna,
  • podeszły wiek,
  • choroby takie, jak astma, przewlekła obturacyjna choroba płuc.

Rodzaje inkontynencji

Można mówić o kilku typach ikontynencji. Nie każda z nich odnosić się będzie tylko do moczu.

Dowodem na to jest inkontynencja kałowa. Czyli nietrzymanie kału, jakie zaliczyć można do bardzo wstydliwego problemu zdrowotnego. Spowodowana jest dysfunkcją zespołu mięśni zwieraczy odbytu. W bardzo ciężkich przypadkach dochodzi do niekontrolowanego wydalania stolcu. Duża ilość przypadków odnosi się do niemożności utrzymania kału lub gazów. Choroba, która może odnosić się do osób w różnym wieku – również, jeżeli chodzi o osoby młodsze.

Inkontynencja moczowa odnosi się tylko do problemu z utrzymaniem moczu.

Niezależnie od tego, z jakim dokładnie typem problemu ma się do czynienia, potrzebna jest fachowa diagnostyka, która umożliwi podjęcie skutecznego leczenia.

Wsparcie dla inkontynencji

Owo zjawisko sprawia, że u wielu osób, często nawet po 30 roku życia, pojawia się duży dyskomfort psychiczny. Na tyle, że decydują się oni na wycofanie z życia towarzyskiego, obawiając się kompromitacji. Niepotrzebnie. Tym bardziej że współczesna medycyna wyciąga pomocną rękę w kierunku takich osób.

Dostępne są różnego rodzaju środki farmakologiczne, jakie pomagają radzić sobie z tak przykrym zjawiskiem. Konieczna jest w takim przypadku konsultacja z lekarzem. Z kolei na www.chlonne24.pl dostępne są m.in. wkładki urologiczne, majtki chłonne, pieluchomajtki, które są w stanie sprawić, że zapanowanie nad problemem będzie zdecydowanie łatwiejsze.

Nie można ignorować tego problemu, bojąc się tego, co lekarz powie. Nie trzeba opowiadać o tym wszystkim naokoło. Faktycznie, środowisko może zareagować w różny sposób. Jednak lekarz na pewno nie, wskazując korzystne rozwiązania, dzięki czemu zapanowanie nad inkontynencją nie będzie sprawiać problemu. Im szybciej ktoś uda się do lekarza, tym dla niego i dla jego psychiki lepiej.