Prostata — budowa, funkcje, profilaktyka raka prostaty
Pavel Danilyuk z pexels

Gruczoł krokowy (prostata, stercze) to niewielki gruczoł otaczający cewkę moczową. Gdzie jest prostata u mężczyzn? Wielkością i kształtem przypomina orzech włoski (waży 15-20 g), zlokalizowany jest tuż pod pęcherzem moczowym. Tylna część prostaty styka się z odbytnicą, co ułatwia badanie i sprawdzenie jej stanu. Profilaktyka to podstawa, bowiem każdego roku, stawianych jest się 16 tysięcy nowotworu tego gruczołu. Jak dbać o stercze? Jakie badania należy wykonać? Jakie objawy powinny niepokoić i skłonić do wizyty lekarskiej?

Prostata gdzie jest i jakie pełni funkcje?

Męski układ rozrodczy w przeciwieństwie do pozostałych narządów, swoją dojrzałość i sprawność osiąga wraz z pokwitaniem (odpowiada za to męski hormon – testosteron). Jego główną rolą jest zarówno wytwarzanie plemników jak i nasienia. Odpowiada także za proces przenoszenia ich poza organizm. Prostata stanowi jeden z ważniejszych narządów w układzie rozrodczym męskim, ponieważ odpowiada za dostarczenie płynu (który stanowi aż ¼ objętości spermy), pełni rolę aktywatora nasienia. Płyn pełni funkcję odżywczą i jest nośnikiem plemników. Prostata ulega powiększeniu, które jest naturalnym procesem związanym z rozrostem prawidłowych komórek (łagodny przerost). Profilaktyczne badania pozwalają na ocenę, czy nie są to komórki zmienione nowotworowo, a także umożliwiają postawienie diagnozy i wdrożenie skutecznego leczenia.

Prostata, gdzie się znajduje? Jakie objawy powinny zaniepokoić?

Niewielki narząd zlokalizowany jest w miednicy mniejszej, tuż pod pęcherzem moczowym. W przedniej części sąsiaduje ze spojeniem łonowym, natomiast w tylej właściwie styka się z odbytnicą. Prostata otacza cewkę moczową, dlatego problemy z oddawaniem moczu powinny być pierwszym sygnałem ostrzegawczym.

Objawy, które powinny skłonić do wizyty lekarskiej:

– uczucie niepełnego opróżnienia pęcherza

– przerywany lub słaby strumień moczu

– bolesne oddawanie moczu

– ból w dolnej części brzucha (często odcinka lędźwiowego kręgosłupa)

– konieczność częstej wizyty w toalecie

Wykonywanie profilaktycznych badań umożliwia kontrolę nad stanem prostaty, ponieważ zmiany nowotworowe w początkowym etapie najczęściej mają postać bezobjawową.

Profilaktyka i diagnoza raka prostaty

Systematyczne sprawdzanie stanu zdrowia umożliwia monitorowanie wszelkich zmian zachodzących w organizmie i szybką reakcję w postaci diagnozy i wdrożenia leczenia. Podstawowym elementem w diagnostyce nowotworu prostaty jest wywiad. Wszelkie niepokojące objawy powinny być zweryfikowane za pomocą dodatkowych badań klinicznych. Kolejnym krokiem jest fizyczna weryfikacja stanu gruczołu krokowego, która odbywa się przez badanie proktologiczne (per rectum, przez odbyt). Najczęściej zlecane jest badanie stężenia swoistego antygenu sterczowego, gdyż podwyższony wynik wymaga dalszej diagnozy. Ostateczne rozpoznanie nowotworu odbywa się po wykonaniu USG przez odbyt, w trakcie którego pobiera się chorobowo zmienione tkanki do oceny pod mikroskopem. Przy pozytywnym wyniku zlecana jest tomografia komputerowa miednicy oraz jamy brzusznej, w trakcie której ocenia się stopień zaawansowania zmian, przerzuty. W przypadku zmian obejmujących jedynie gruczoł krokowy wykonuje się zabieg operacyjny. Zaawansowane stadium nowotworu wymaga leczenia onkologicznego.

Prostata – zapobiegaj zamiast leczyć

Rozwój medycyny pozwala na zastosowanie zaawansowanych procedur, które coraz skuteczniej zwalczają nowotwory. Jednak podstawą w dbaniu o siebie jest wykonywanie regularnych badań profilaktycznych, które pozwalają na monitorowanie stanu zdrowia, a w razie stwierdzenia nieprawidłowości podnoszą skuteczność wdrożonego leczenia. Zdrowa dieta, ruch, regularne wizyty u lekarza rodzinnego i wykonywanie podstawowych badań – to najważniejsze kroki w trosce o zdrowie. Rozbudowana oferta produktów medycznych umożliwia podniesienie komfortu w trakcie leczenia. Zaprojektowane tak, by zapewnić skuteczność w użyciu, a jednocześnie bezpieczeństwo dla użytkownika. Produkty chłonne mają różne stopnie chłonności, co pozwala na dobranie do indywidualnych potrzeb.