Lekarstwa na alergie
Zdjęcie autorstwa Polina Tankilevitch z Pexels

Uczulenie organizmu na różnorodne produkty czy po prostu na pyłki objawia się w bardzo niekomfortowy sposób. Wszelkie efekty takiego uczulenia są bardzo nieprzyjemne, a czasem mogą być także niebezpieczne dla zdrowia. Pomocą w tych groźnych sytuacjach przychodzą leki, które są zarówno dostępne bez recepty, jak i są takie, które wydaje się jedynie na receptę. Z pewnością każdy z nas zastanawia się, które z nich są skuteczniejsze i po prostu lepsze. Czy objawy alergii mogą minąć po lekach bez recepty?

Kiedy leki na alergie są niezbędne?

W momencie, kiedy dopadają nas pierwsze objawy uczulenia, najczęściej szukamy pomocy w aptece. Sięgamy po leki, którymi są preparaty przeciwhistaminowe. To one są zazwyczaj stosowane podczas wystąpienia bardzo uciążliwych objawów. Sięgamy po nie niezależnie od tego, czy jest to alergia pokarmowa czy też inny rodzaj alergii. Mogą być one różne. Każdy człowiek może być podatny na innego rodzaju alergeny. Nasiona, pyłki, pokarm, orzechy, nabiał – różnorodność alergenów jest ogromna. Jednak dzięki specjalnym lekom jesteśmy w stanie zahamować nieco receptor histaminowy, a co za tym idzie – reakcja alergiczna cichnie. Jeśli jesteś alergikiem, z pewnością masz do czynienia z takimi objawami, katar sienny, swędzenie nosa, zmiany skórne czy łzawienie oczu.

Objawy alergiczne, uczulenie wynika po prostu z nadgorliwej reakcji naszego organizmu na dany produkt czy konkretną substancję. Alergeny dzielą się na te, które możemy znaleźć w produktach żywnościowych, jak i na te, które znajdują się w powietrzu. Często można spotkać osoby, które uczulone są na sierść zwierząt. W momencie, kiedy organizm człowieka uznaje je za obce, natychmiastowo chce je zwalczyć i czasem robi to za bardzo. Reakcja obronna związana jest z nadmiernym wydzielaniem się histaminy, co z kolei doprowadza do uciążliwych objawów alergii.

Choroby alergiczne aktualnie są bardzo popularne. Ich ignorowanie jednak może okazać się bardzo niebezpieczne. U niektórych bowiem alergie przebiegają łagodniej i kończą się na uciążliwym katarze, u innych może to wyglądać inaczej. Alergiczne choroby, które nie zostały zdiagnozowane i nie zostały poddane odpowiedniemu leczeniu, mogą wyrwać się spod kontroli i stać się niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia tej osoby.

Z alergiami nieleczonymi mogą wiązać się kolejno problemy z prawidłowym funkcjonowaniem układu oddechowego czy też infekcje ucha środkowego bądź poważne infekcje związane z zatokami.

Które leki przeciwalergiczne wybrać – na receptę czy bez recepty?

Wielu alergików decyduje się na leki na alergię na receptę, jednak taka sama ilość pacjentów chętnie stosuje leki antyhistaminowe bez recepty. W bardzo dużym odsetku przypadków łagodzą one objawy uczulenia. Jednak leki na alergie bez recepty mogą też wywołać szkodliwe skutki uboczne. Z tego powodu lepiej jest wybrać leki na receptę, ponieważ każdy lekarz dobiera je odpowiednio do konkretnej osoby. W przypadku potwierdzonej alergii najlepszym wyborem są dobrze dobrane leki na receptę, ponieważ wspomogą one pokonanie silnych reakcji alergicznych. Ponadto, mają większą skuteczność w leczeniu objawów uczulenia.

W obecnych czasach, kiedy Internet jest wszechobecny, a lekarz po drugiej stronie ekranu dostępni cały czas, świetnym sposobem na uzyskanie konkretnego leku jest recepta online. Nie trzeba wychodzić z domu, ani szczególnie długo czekać na spotkanie z lekarzem. Wystarczy odpowiednio ustawić spotkanie, podczas którego zostanie przeprowadzony dokładny wywiad, by otrzymać odpowiednie dla siebie leki.