pieluchowe zapalenie skóry u dorosłych
Sora Shimazaki z Pexels

Pieluchowe zapalenie skóry z pewnością jest rodzajem dolegliwości, którą doskonale znają wszyscy rodzice. Pojawia się ona bowiem głównie u dzieci w okresie stosowania pieluszek. Okazuje się jednak, że pieluchowe zapalenie skóry- choć rzadko- może pojawić się także u osób dorosłych, które regularnie korzystają z wyrobów chłonnych. Opiekunowie powinny być więc na taką sytuację przygotowani i wiedzieć w jaki sposób dolegliwość ta się objawia i czym ona tak naprawdę jest?

Czym jest pieluchowe zapalenie skóry u osób dorosłych?

Pieluchowe zapalenie skóry u osób dorosłych występuje dość rzadko. Jednocześnie biorąc pod uwagę, że niektórzy podopieczni na stałe korzystają z wyrobów chłonnych jak chociażby pieluch czy pieluchomajtek, nie można wykluczyć ryzyka pojawienia się tej dolegliwości. Czym ona tak naprawdę jest? Otóż pieluchowe zapalenie skóry to nic innego jak szereg zmian skórnych, które obejmują okolice narażone na bezpośredni kontakt z pieluchami. Mowa tu o miejscu w którym materiał styka się bezpośrednio ze skórą. Osoby starsze bardzo często maja nieco zmienioną strukturę skóry. Wraz z wiekiem staje się ona cieńsza i o wiele bardziej wrażliwa. Z tego też powodu nie można jednoznacznie stwierdzić, że pieluchowe zapalenie skóry dotyczy tylko i wyłącznie dzieci w okresie niemowlęcym.

Dlaczego powstaje pieluchowe zapalenie skóry u osób dorosłych?

Pieluchowe zapalenie skóry u dorosłych powstaje głównie z tych samych przyczyn co u dzieci. Najczęściej czynnikami predysponującymi do rozwoju tej dolegliwości są:

  • nieodpowiednia higiena skóry narażonej na kontakt z pieluchą;
  • otarcia skóry spowodowane nieodpowiednio dobraną pieluchą;
  • uczulenie na tkaniny i materiały znajdujące się w pielusze;
  • brak cyrkulacji powietrza pomiędzy skórą a pieluchą;
  • zbyt rzadkie zmienianie pieluchy;

Warto wiedzieć, że u osób dorosłych o wiele łatwiejsza jest profilaktyka pieluchowego zapalenia skóry. W tym celu opiekunowie powinni dołożyć wszelkich starań do tego, by odpowiednio dopasować wyroby chłonne. Ich największy wybór można znaleźć na chlonne24.pl. Pielucha czy pieluchomajtki nie powinny być zbyt ciasne, ani także zbyt luźne. Co więcej w ramach profilaktyki trzeba również dbać o częstotliwość wymiany wyrobu chłonnego.

Pieluchowe zapalenie skóry- domowe sposoby

Kiedy pieluchowe zapalenie skóry pojawiło się u podopiecznego, warto przede wszystkim zadbać o odpowiednią higienę miejsc zmienionych chorobowo. Jeśli chodzi o domowe sposoby na pieluchowe zapalenie skóry to bardzo dobrze sprawdza się przemywanie ran naparem z ziół o działaniu przeciwzapalnym. W tym celu można wykorzystać chociażby napar z szałwii lub rumianku. Konieczne jest również zapewnienie skórze stałego dostępu do świeżego powietrza.

Pieluchowe zapalenie skóry- czym smarować miejsca zmienione chorobowo?

W przypadku pieluchowego zapalenia skóry u osób dorosłych niezwykle ważne jest stosowanie odpowiednich kosmetyków. Tak więc czym smarować miejsca objęte pieluchowym zapaleniem skóry? Najlepiej sprawdzą się dedykowane preparaty. Mowa tu przede wszystkim o maściach o działaniu przeciwzapalnym, a także o maściach witaminowych. Muszą one maksymalnie nawilżyć i zregenerować skórę. Konieczne staje się również wykorzystanie preparatów do pielęgnacji i higieny skóry. Mowa tu o specjalnych olejkach nawilżających do kąpieli oraz o przemywaniu ran chusteczkami antybakteryjnymi. W ten sposób szybko będzie można przywrócić skórę do jej pierwotnej kondycji i zniwelować dyskomfort podopiecznego wywołany przykrą dolegliwością.