Nietrzymanie moczu – przyczyny i leczenie odparzeń
Jannes Jacobs z Unsplash
Znaczące obniżenie komfortu życia, a przy tym traktowanie tematu jako tabu sprawia, że osoby z problemem nietrzymania moczu mogą czuć się nieco samotne i niezrozumiane. Wiele z nich nie szuka specjalistycznej pomocy, a przecież tylko ona może zmniejszyć negatywne skutki tej dolegliwości. Nietrzymanie moczu to m.in. objaw kłopotów z układem moczowym, a jednocześnie ryzyko pojawienia się odparzeń. Zobacz, co może być przyczyną nietrzymania moczu i jak radzić sobie z wystąpieniem powikłań skórnych.

Nietrzymanie moczu – przyczyny

Wysiłek, częsty kaszel, zaburzenia neurologiczne, nadwrażliwość pęcherza – istnieje wiele czynników wpływających na nietrzymanie moczu.

Niekiedy dolegliwość ta przyjmuje postać mieszaną. Wówczas staje się konsekwencją połączenia różnych rodzajów nietrzymania moczu. Niestety, ten rodzaj jest najtrudniejszy do wyleczenia. Przyjrzyjmy się innym powodom występowania tego problemu zdrowotnego.

Nietrzymanie moczu – przyczyny:

  • nadwaga,
  • częste podnoszenie ciężarów, np. w pracy,
  • infekcja układu moczowo-płciowego,
  • obniżenie narządów rodnych, co może być wynikiem np. spadku poziomu estrogenów w trakcie menopauzy albo przebytego porodu.

Nietrzymanie moczu – co powinno niepokoić?

Pierwsze objawy zwykle nie są nasilone. Przybierają na sile wraz z rozwojem dolegliwości. Początkowo może pojawiać się minimalny, niekontrolowany wyciek np. podczas wysiłku czy kichania. Potem symptomy mogą stawać się coraz bardziej uciążliwe.

Konsekwencją nietrzymania moczu może być też szereg problemów o podłożu psychicznym – w tym obniżenie poczucia własnej wartości – z uwagi na to, że wciąż mało mówi się o tej dolegliwości i traktuje jako temat tabu.

Tymczasem szczere i pozbawione uprzedzeń podejście do tej kwestii pomogłoby wielu osobom przełamać np. wstyd i zachęcić do skorzystania z pomocy lekarza.

Leczenie lekarskie – co jest istotne?

Jaka jest kolejność działań specjalisty diagnozującego?

W przypadku leczenia dolegliwości, jaką jest nietrzymanie moczu – przyczyny problemu powinny być ustalone w pierwszej kolejności. Dzięki temu istnieje szansa, że leczenie przyjmie nie tylko formę objawową, ale też będzie opierać się na eliminacji czynników sprzyjających nietrzymaniu moczu.

Następnie lekarz wdraża odpowiednie formy terapii, które powinny zminimalizować lub wręcz zredukować problem. Zwykle leczenie opiera się na podawaniu leków. W ostateczności wielu specjalistów wskazuje, że rozwiązaniem może być operacja.

Nietrzymanie moczu a odparzenia

Aby zminimalizować konsekwencje nietrzymania moczu, lekarz może zaproponować noszenie specjalnych wkładek lub pieluchomajtek. Niestety, ta forma wspomagania terapii nie jest wolna od wad — noszenie takiej bielizny może prowadzić do odparzeń skórnych.

Wilgoć wywołana tą dolegliwością może przyczyniać się do wystąpienia podrażnień i wysypki. Chcąc zminimalizować skutki tego rodzaju problemów, przede wszystkim należy zadbać o znacznie częstszą higienę. Czynności pielęgnacyjne powinny opierać się tu m.in. na przemywaniu skóry wodą z mydłem.

Dobrze jest również nakładać na skórę narażoną na podrażnienia krem na odparzenia. Można to robić nie tylko wtedy, gdy objawy już się ujawnią, ale też profilaktycznie. Warto zwrócić uwagę, że Sudocrem na odparzenia zawiera specjalne składniki, m.in. lanolinę, zabezpieczające przed utratą wody.

Krem na odparzenia — dlaczego warto?

Wśród innych powodów, dla których warto sięgać po Sudocrem na odparzenia, wymienić można jego właściwości związane z obecnością w składzie tlenku cynku. Sudocrem krem na odparzenia zawiera ten związek i tym samym wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwświądowe, antyseptyczne, ściągające, a także osuszające.

Warto więc sięgnąć po Sudocrem na odparzenia już w momencie pojawienia się ran czy mocno zaognionych zmian. Jego zastosowanie przyniesie ulgę. Ten krem na odparzenia chroni również przed nadkażeniami bakteryjnymi. Okazuje się, że tlenek cynku ma właściwości antybakteryjne, przez co zabezpiecza przed wystąpieniem wtórnych infekcji skórnych.

Krem na odparzenia, jakim jest Sudocrem, wspiera też skórę w procesie regeneracji i odbudowy. Dzięki temu szybciej złagodzisz stany zapalne, które mogą być źródłem ogromnego dyskomfortu.

Aby w pełni skorzystać z właściwości dobroczynnych substancji w kremie na odparzenia, warto zadbać o odpowiednie metody jego stosowania. Przede wszystkim należy aplikować go na czystą i osuszoną skórę. Preparat należy nałożyć na zaognione miejsce przy każdej zmianie pieluchomajtek. Dzięki temu skóra będzie chroniona przed dalszymi konsekwencjami związanymi z nietrzymaniem moczu.