AZS - objawy i sposoby ich łagodzenia

Suchość skóry, zaczerwienie i swędzenie, to przypadłości, z którymi boryka się coraz więcej osób. Wielu z nich cierpi na AZS, Atopowe Zapalenie Skóry, które uznawane jest za chorobę cywilizacyjną. Dowiedz się więcej na temat dolegliwości i poznaj metody jej leczenia.

1. AZS (Atopowe Zapalenie Skóry) – objawy

2. AZS – jak leczyć?

AZS (Atopowe Zapalenie Skóry) – objawy

AZS (Atopowe Zapalenie Skóry) dotyka coraz więcej osób. Źródła choroby upatruje się w genach, a główne objawy to nadmierna reakcja skóry na potencjalne alergeny – pyłki roślin, jedzenie, sierść, roztocza. Chorobę klasyfikuje się jako przypadłość psychosomatyczną.
W atopii przeciw alergenom wytwarzane są nadmierne ilości przeciwciał, co prowadzi do widocznej reakcji skórnej.
Zaczerwienienie skóry, suchość, swędzenie, zakażenia bakteryjne to najbardziej typowe objawy atopowego zapalenia skóry. Może im towarzyszyć także katar sienny, zapalenie spojówek i astma oskrzelowa.
Do stwierdzenia choroby konieczna jest jednak diagnostyka, przeprowadzona przez lekarza.
Do ustalenia przyczyn objawów stosuje się badania immunologiczne, atopowe test płatkowe, skórne testy punktowe, skórny ekspozycyjny test pokarmowy.

Choroba rozwija się już od pierwszego półrocza życia, jednak jej objawy są początkowo niewielkie – zmiany pojawiają się na owłosionej części skóry, policzkach i czole. Od 3 do 11 roku życia choroba rozwija się w sposób bardziej widoczny, a stany zapalne skóry pojawiają się najczęściej w zgięciach stawów, łokciowych i kolanowych oraz nadgarstków.
W ostrej fazie choroby mogą pojawiać się również rumienie.

AZS – jak leczyć?

Atopowe Zapalenie Skóry to nieprawidłowa odpowiedź układu immunologicznego na alergeny, jednak w tym przypadku stosowane jest nie tylko leczenie przyczynowe, ale także objawowe. Oprócz próby eliminacji alergenów ze środowiska, w którym przebywa chory, stosuje się także maści i kremy, których celem jest złagodzenie zmian skórnych i uszkodzeń naskórka.
Oprócz tego w leczeniu używana jest fototerapia, leki przeciwuczuleniowe, immunosupresyjnej i przeciwzapalne.

Należy zadbać również o czystość w domu oraz rodzaj noszonych ubrań. Nie bez znaczenia są także środki piorące, które mogą stać się dodatkowym elementem sprzyjającym wystąpieniu objawów.
Czynnikiem, który może powodować zwiększenie natężenia symptomów choroby, jest również stres. W efekcie, mimo że choroby nie da się całkowicie wyleczyć, możliwe jest zmniejszenie uciążliwych dolegliwości. Do tego należy zapewnić jednak choremu wolne od alergenów oraz stresów środowisko.