Jakie pyłki pylą w marcu i na co uważać

Marzec to jeden z chłodniejszych miesięcy w roku. Choć na początku miesiąca cała przyroda pozostaje w uśpieniu, niektóre drzewa i krzewy zaczynają pierwsze przygotowania do wiosny. Czy niskie temperatury, mróz i śnieg oznaczają wytchnienie dla alergików? Niekoniecznie! Sprawdź, co pyli w marcu i kiedy warto zgłosić się do poradni alergologicznej.

Kalendarz alergika, czyli co pyli w lutym

W pierwszych miesiącach roku najbardziej uciążliwe dla alergików są: olcha i leszczyna. Obie rośliny należą do rodziny brzozowatych. Występują w całej Europie i w niektórych krajach azjatyckich. Leszczyna zaczyna kwitnąć już na początku lutego. Wraz z upływem kolejnych tygodni pyłków w powietrzu jest coraz więcej. Stan ten utrzymuje się aż do końca marca lub początku kwietnia. W lutym następuje również apogeum pylenia olchy (olszy). Wysokie stężenie pyłków tej rośliny może utrzymywać się w powietrzu nawet do drugiej połowy kwietnia. Warto jednak pamiętać, że pylenie roślin jest mocno uzależnione od warunków atmosferycznych. Dlatego zmiany klimatu powodujące wzrost średnich temperatur powietrza i oceanów mogą wpłynąć na zmiany w kalendarzu pylenia.

Najczęstsze objawy alergii, czyli kiedy do alergologa

Alergicy uczuleni na pyłki olchy i leszczyny najczęściej skarżą się na takie objawy jak: nieżyt nosa, kichanie, drapanie w gardle, kaszel i podrażnienie spojówek. A przecież luty i marzec to sam środek sezonu zachorowalności na grypę i przeziębienie! Nic dziwnego, że wiele osób może mieć problem z odróżnieniem alergii od niektórych chorób układu oddechowego. Jak sprawdzić, czy objawy są efektem zakażenia wirusem, czy wynikiem kontaktu z alergenem? Infekcja trwa zazwyczaj od kilku do kilkunastu dni. Podobnie jak alergia może zacząć się od kataru, ale często towarzyszą jej takie objawy jak ból gardła, kaszel, kichanie, uczucie zatkanego nosa i podwyższona temperatura. W przypadku kontaktu z pyłkami roślin może wystąpić swędzenie i łzawienie oczu, ale zazwyczaj nie pojawia się stan podgorączkowy. Kluczowa w rozpoznaniu choroby lub alergii jest samoobserwacja. Jeśli nie mamy pewności, czy objawy są wynikiem kontaktu z alergenem, czy zakażenia wirusem, warto skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub alergologiem.

Jak się przygotować do wizyty w poradni alergologicznej?

Alergolog to lekarz specjalizujący się w diagnostyce i leczeniu schorzeń wywołanych przez alergeny wziewne (takie jak pyłki roślin, kurz, roztocza), pokarmowe czy kontaktowe. Przed pierwszą wizytą warto wykonać podstawowe badania krwi, które stanowią dla lekarza źródło cennych informacji o zdrowiu pacjenta. W trakcie wizyty alergolog przeprowadza szczegółowy wywiad, pytając m.in. o rodzaj objawów, okres ich występowania, choroby współistniejące, dotychczasowe leczenie czy przyjmowane leki. Następnie kieruje pacjenta na dodatkowe badania takie jak spirometria czy punktowe testy skórne. Podstawowym zaleceniem jest unikanie kontaktu z alergenem.

Ze względu na to, że w wielu przypadkach jest to bardzo trudne lub niemożliwe, lekarz może przepisać leki łagodzące dolegliwości i skierować pacjenta na zabieg odczulania. Do alergologa można otrzymać skierowanie na NFZ, lecz ze względu na długie kolejki wielu pacjentów decyduje się rozpocząć leczenie prywatnie. Gdzie szukać szybkiej i profesjonalnej pomocy w rozpoznaniu alergii? Diagnozą i leczeniem chorób wywoływanych przez różnego rodzaju alergeny zajmują się specjalistyczne centra medyczne, w których działają poradnie alergologiczne, takie jak poradnia alergologiczna MedicaPark w Kartuzach.