Skóra atopowa
Candice Picard z Unsplash

Atopowe zapalenie skóry to uciążliwa, przewlekła choroba zapalna. Negatywnie wpływa na komfort życia, a jej całkowite wyleczenie rzadko jest możliwe. Życie z tą przypadłością może być łatwiejsze, jeśli pozna się zasady odpowiedniej pielęgnacji i czynniki mogące nasilać nieprzyjemne objawy.

Atopowe zapalenie skóry: charakterystyka

Atopowe zapalenie skóry (AZS), inaczej nazywane egzemą, najczęściej występuje u dzieci, ale niektórzy dorośli także muszą się z nim zmagać. Przyczyny tej choroby nadal nie zostały w pełni zdiagnozowane, ale za podstawowe uznaje się skłonności genetyczne. Nie bez znaczenia są czynniki immunologiczne oraz środowiskowe. W pierwszym przypadku zwraca się uwagę na uszkodzoną barierę skórną, a w drugim na kwestie takie jak: alergeny, stres, zanieczyszczanie środowiska.

Za główne objawy AZS uznaje się: swędzenie skóry, jej suchość oraz zaczerwienienie, pogrubienie i złuszczanie się naskórka. Ponadto objawy AZS dzieli się na dwa kryteria – większe i mniejsze.

Na objawy większe składają się:

  • świąd skóry,
  • charakterystyczne zmiany skórne zlokalizowane w określonych miejscach,
  • nawrotowy, przewlekły przebieg choroby,
  • atopia (u osoby chorej lub w jej rodzinie).

Do objawów mniejszych zalicza się m.in.:

  • suchą skórę,
  • zaćmę,
  • nietolerancję wełny,
  • świąd po spoceniu.

Czynniki nasilające objawy AZS

Objawy egzemy są bardzo uciążliwe, a pewne czynniki mogą wpływać na ich zaostrzenie. To przede wszystkim drapanie zmian skórnych, które może przyczynić się do powstawania blizn. Negatywne oddziaływanie mają także wysokie temperatury, roztocza i stres. Przy AZS należy unikać noszenia ubrań z drażniących materiałów i jedzenia wysoko przetworzonej żywności.

Atopowe zapalenie skóry: leczenie

Leczenie atopowego zapalenia skóry wymaga wiele cierpliwości, gdyż trwa bardzo długo i niestety rzadko gwarantuje pełną skuteczność. Terapia skupia się na profilaktyce, łagodzeniu objawów choroby, poprawie jakości życia osoby chorej oraz leczeniu – zarówno miejscowym, jak i ogólnym.

Leczenie farmakologiczne

W farmakoterapii stosuje się przede wszystkim preparaty steroidowe i leki przeciwzapalne, w tym przeciwhistaminowe. W leczeniu objawowym sprawdzają się też medykamenty przeciwuczuleniowe, kortykosteroidy, leki immunosupresyjne.

Pielęgnacja skóry

Ogromną rolę odgrywa właściwa pielęgnacja skóry. Zamiast mydła należy używać preparatów dedykowanych skórze atopowej, a do mycia używać wody o niezbyt wysokiej temperaturze. Ciało najlepiej delikatnie osuszać delikatnym ręcznikiem, aby uniknąć dodatkowych podrażnień. Wskazana jest rezygnacja z szorstkich ubrań na rzecz bawełnianych. Skóra wymaga odpowiedniego natłuszczania oraz stosowania specjalistycznych kosmetyków, takich jak kremy Vitella. Często, zwłaszcza w przypadku dorosłych, zaleca się fototerapię.

Higiena i dieta

Przy AZS nie można zaniedbywać higieny oraz diety. Ubrania powinny być prane w środkach o odpowiednim składzie, a następnie dokładnie płukane. Z domu należy usunąć przedmioty, na których może grodzić się kurz: dywany, firany, meble tapicerowane. Osoby zmagające się z egzemą nie powinny posiadać zwierząt, gdyż sierść może powodować alergie. W przypadku diety trzeba dbać o to, aby była zbilansowana, pozbawiona konserwantów i innych szkodliwych dodatków do żywności. Należy również pamiętać o właściwej suplementacji.

Zdrowie psychiczne

Egzema znacznie obniża samopoczucie. Niezbędna bywa pomoc psychologa, który uczy radzenia sobie ze stresem, kompleksami i rygorami wynikającymi z choroby. Pomóc mogą medytacja, joga, znalezienie hobby, które zajmie czas i pozwoli chociaż na chwilę zapomnieć o AZS.

Atopowe zapalenie skóry to ciężka przypadłość, która wymaga wsparcia ze strony bliskich i specjalistów. Chorzy powinni troszczyć się zarówno o swoje zdrowie fizyczne, jak i psychiczne, aby jak najlepiej radzić sobie z objawami AZS.