Zauważyłaś, że od pewnego czasu wyskakują Ci wokół palców lub na powierzchni dłoni małe, swędzące krostki wypełnione bezbarwnym płynem. Nie możesz sobie z nimi poradzić, a ich wyciskanie i drapanie tylko pogarsza sytuację. Skąd się wzięły?

Takie objawy bez wątpienia stanowią dowód na to, że wystąpiła u ciebie reakcja alergiczna. Pamiętaj, że niekoniecznie musisz być alergikiem, żeby coś wywołało reakcję uczuleniową.

Wszędzie alergeny

Współcześni producenci przedmiotów codziennego użytku dodają do swoich produktów różnego rodzaju substancje mające przedłużyć ich trwałość, wytrzymałość lub podnieść jakość. Renomowani producenci z reguły używają zatwierdzonych i zawsze w 100% bezpiecznych „dodatków”. Nieco mniejsze przedsiębiorstwa, aby utrzymać się na rynku musza szukać oszczędności. Stąd też ich produkty mogą zawierać w swoim składzie takie substancje jak nikiel, pallad czy chrom, które wywołują uczulenia.

Tanie nie znaczy dobre

Prawdziwą plagę reakcji alergicznych powodują produkty kupowane w tzw. chińskich marketach. Znajdziemy tam dosłownie wszystko, począwszy od garnków, biżuterii, poprzez meble i ubrania, na chemikaliach kończąc. Niestety jakość rzeczy, które stamtąd pochodzą pozostawiają wiele do życzenia. Ich pochodzenie, skład lub materiały z których powstały również nie są do końca znane. Nie ma się więc czemu dziwić, że wywołują takie, a nie inne reakcje pod wpływem kontaktu z nasza skórą.

Podstępny nikiel

Uporczywe krostki wokół palców najczęściej pojawiają się wyniku noszenia biżuterii zawierającej w swoim składzie domieszki niklu. Jest to piąty, najczęściej występujący pierwiastek chemiczny po żelazie, tlenie, krzemie i magnezie. Dodaje się go ponieważ podwyższa twardość materiału oraz jego trwałość – stosunkowo niewielkim kosztem.

Bąble wypełnione przezroczystym płynem moją pojawić się również na całej powierzchni dłoni, po kontakcie z przedmiotem zawierającym ten alergen w swoim składzie. Mogą to być sztućce, garnki, patelnia, oparcie krzesła i wiele innych.

Jak pozbyć się uczulenia

Czy istnieje skuteczny sposób na pozbycie się tej uporczywej dolegliwości? Niestety nie. Lekarze zalecają całkowite wyeliminowanie przedmiotów zawierających nikiel z naszego otoczenia. Wymaga to obserwacji naszych reakcji na kontakt z przedmiotami, których codziennie używamy. Aczkolwiek możemy przygotować się na wyrzucenie większości tanich rzeczy „made in China”, które kupiliśmy na bazarze.

Jeśli zauważymy u siebie wyżej opisywane objawy, należy niezwłocznie wyrzucić do kosza przedmiot który mógł je wywołać, czyli np. niedawno noszony pierścionek lub bransoletka. Następnym razem dokonując tego typu zakupu postarajmy się zaoszczędzić nieco większą sumę i wydać ją u renomowanego jubilera na porządną i piękną ozdobę, zamiast na kilka tandetnych podróbek.

Natalia Herzog