trądzik na twarzy

Trądzik na twarzy to nie tylko problem nastolatków. Osoby dorosłe także borykają się z tym skórnym kłopotem. Najczęściej trądzik jest zlokalizowany na twarzy – głównie na policzkach i żuchwie. Jego obecność nie jest przypadkowa. Co jest jego przyczyną?

Skórny problem, czyli znienawidzony trądzik

Gdy słyszymy hasło trądzik, od razu mamy obraz pryszczatej twarzy nastolatka, który najchętniej schowałby się przed całym światem. No cóż, dorastanie nie jest łatwe, tym bardziej z twarzą pokrytą krostami. Trądzik dotyka również dorosłych. Winowajcą jest zwykle dieta lub zaburzona gospodarka hormonalna, np. przez stosowaną antykoncepcję czy inne leki. Powody mogą być różne. Nie ma nic przyjemnego w odbiciu lustrzanym, w którym spoglądamy na cerę z niedoskonałościami, marząc o gładkiej i zdrowej skórze. Krosty i inne zmiany skórne mogą być także wynikiem alergii. Do najbardziej problematycznych miejsc zaliczamy policzki, czoło czy brodę. To tam pojawiają się te niechciane pryszcze. Warto poznać bliżej przyczynę problemu, by wiedzieć, jak z nim skutecznie walczyć.

Trądzik hormonalny

Kobiety powinny znać to pojęcie. Trądzik hormonalny pojawia się bowiem w wyniku cyklu menstruacyjnego. Wiele pań narzeka, że tuż przed okresem ich cera zmienia się nie do poznania. Brzydkie krosty pojawiają się nagle na brodzie. Tak działa matka natura i hormony, które jak same wiemy, bywają nieprzewidywalne. Za dużo nie możemy z tym zrobić, natury przecież nie zmienimy. Ale skórę warto regularnie złuszczać i oczyszczać pory. Wówczas zmian będzie znacznie mniej i szybciej się zagoją. W tym celu polecamy kosmetyki z kwasem salicylowym.

Czoło pokryte krostami

Innym, dość problematycznym miejscem jest czoło. Na nim równie często mogą pojawić się krosty, tym bardziej, jeśli nosimy grzywkę czy wiążemy na czole chusty. Wówczas na skórze zbiera się pot, zatykają się pory i mamy wysyp krost. Zbyt duża ilość czerwonego mięsa w diecie, alkoholu i tłuszczy może spotęgować problem skórny właśnie w tej lokalizacji. Do diety najlepiej wprowadzić ziołowe napary, warzywa i owoce, ograniczając spożycie mięsnych, tłustych potrwa i napojów alkoholowych.

Policzki pełne pryszczy

Zmiany skórne często pojawiają się na policzkach. Gdy nie możemy uwolnić się od tego problemu, najprawdopodobniej jemy czegoś zdecydowanie za dużo. Co to takiego? Mięso, cukier, nabiał – te trzy rodzaje produktów powodują trądzik na policzkach. Zmiana diety powinna więc pomóc w odzyskaniu zdrowej, nieskazitelnej cery.

Krostki na żuchwie

skóraŻuchwa to kolejne miejsce, które może zapełnić się trądzikiem. Nie prezentują się dobrze i są dość widoczne. Przyczyna trądziku na żuchwie najczęściej jest jedzenie typu fast food. Przetworzona żywność zawiera dużo soli, cukru, tłuszczy oraz konserwantów, a te jak wiemy, nie służą naszemu zdrowiu, skórze także. Najlepszym rozwiązaniem, dla dobra cery, będzie zrezygnowanie z tzw. śmieciowego jedzenia.

Katarzyna Antos