skóra

Skóra potrzebuje odżywienia, dlatego oprócz kosmetyków, dostarczamy jej substancji odżywczych wraz z pożywieniem. Nie wszystkie produkty służą naszej cerze. Dieta niezdrowa dla skóry może nas drogo kosztować. Czego unikać lub całkowicie wyeliminować z menu?

Problemy skórne

Nie każda osoba może pochwalić się idealną cerą. Problemy skórne mogą pojawić się w każdym wieku. Bywa, że występują z powodu zmiany stylu życia, w tym odżywiania. Przebarwienie, trądzik czy inne problematyczne dolegliwości skórne nie prezentują się zbyt korzystnie. Gdy kosmetyki nie przynoszą pożądanych efektów i nawet dermatolog załamuje ręce, warto zwrócić uwagę na dietę. Być może w codziennym menu znajdują się produkty, które nie służą zdrowej i pięknej skórze.

Za dużo cukru

Cukier nie tylko przyczynia się do rozwoju cukrzycy oraz otyłości, ale w dużej mierze odpowiada także za zmiany pojawiające się na naszej skórze. Osoby, które po zjedzeniu czekolady czy innych słodyczy dostają wysyp pryszczy, doskonale znają ten problem. Pod wpływem cukru skóra traci elastyczność. Traci swoją jędrność i piękny wygląd, przez co szybciej pęka i ulega innym uszkodzeniom. Ograniczenie cukru z pewnością nie zaszkodzi naszej cerze i wadze.

Nabiał w codziennej diecie

Mleko, jogurty i sery dostarczają nam wapnia dla zdrowych i mocnych kości, ale nadmiar nabiału też nie jest zbyt dobry. Krostki na brodzie czy cienie pod powiekami to efekt przedawkowania nabiału. Podobne objawy mogą wystąpić u uczulonych na laktozę, czyli białko krowie. Wyeliminowanie nabiału w przypadku alergii będzie najlepszym krokiem, nie tylko dla dobra naszej skóry.

A może gluten

Gluten zna już każdy, choć nie wszyscy powinni go unikać. Tylko osoby uczulone na gluten muszą z niego zrezygnować. Białko zbóż przyczynia się do powstania wysypki czy innych problemów skórnych. W sklepach znajdziemy dużą ofertę produktów wolnych od glutenu, które mogą stanowić alternatywne składniki codziennej, zdrowej także dla skóry diety. Gluten może okazać się podłożem trądziku różowatego, więc przed wizytą u dermatologa warto wykonać testy alergiczne.

Jeszcze jeden kieliszek wina

ceraWino to alkohol lubiany przez kobiety. Niestety nie służy on pięknej i młodej skórze. Składniki ulubionych trunków obniżają elastyczność skóry. Rozszerzają się pory, opadają powieki, a skóra szybciej pokrywa się zmarszczkami. Im więcej pijemy, tym szybciej nasza cera się zestarzeje. Dlatego warto ograniczyć spożycie alkoholu.

Do zakazanej listy szkodliwego dla skóry jedzenia warto dopisać tłuste jedzenie typu fas food i wszelką przetworzoną żywność. Komponując dietę pamiętajmy o skórze, która także zasługuje na wartościowe i zdrowe składniki odżywcze.

Katarzyna Antos