alergia

Uczulenie często objawia się na skórze twarzy. Alergia na policzkach może wystąpić z różnych przyczyn. Co ją powoduje?

Alergia skórna

Uczulenie skórne to jedna z bardziej dokuczliwych alergii. Nie chodzi tutaj tylko o kwestie estetyczne ale o uciążliwy świąd czy uczycie ściągnięte skóry. Stan zapalny skóry jest wynikiem reakcji alergicznych. Organizm może zareagować na alergeny wysypką czy pokrzywką. Zarówno alergeny pokarmowe takiej jak mleko, orzechy czy czekolada oraz alergeny kontaktowe mogą wywołać objawy uczulenia. Alergia skórna może szybko minąć, ale bywa, że pozostawia ślad na skórze, na znacznie dłuższy czas.

Alergia na policzkach

Alergia na policzkach to uczulenie skórne, które zlokalizowane jest na skórze twarzy. Rumień na skórze, uczucie swędzenia, krosty – to niektóre z oznak, mogących świadczyć o alergii. Tego typu objawy często obserwuje się u dzieci. Łatwo pomylić je z trądzikiem niemowlęcym czy innymi dolegliwościami, niezwiązanymi z alergią. Po zaobserwowaniu tego typu zmian skórnych warto skorzystać z konsultacji lekarskiej. Zmiany mogą powodować ból czy pieczenie. Suchej i podrażnionej skórze zwykle towarzyszy świąd, co zachęca dziecko do drapania. Przez to jeszcze bardziej pogłębia się zły stan skóry i trudniej powrócić do jej normalnego, zdrowego stanu.

Alergia na policzkach – co ją powoduje?

Przyczyną alergii mogą być pokarmy. Produkty pokarmowe bardzo często wywołują reakcje skórne. Pojawiają się zawsze po zjedzeniu danego alergenu. Alergia na policzkach może okazać się efektem reakcji organizmu na białka mleka. Tego typu alergia występuje najczęściej u dzieci do 3 roku życia. Inną przyczyną takich zmian może być atopowe zapalenie skóry. Choroba objawia się stanem zapalnym, również na skórze twarzy, tym bardziej u najmłodszych. Niewłaściwe kosmetyki także mogą podrażnić wrażliwą skórę, wywołując je obrzęk oraz rumień. Wtedy należy odstawić uczulający kosmetyk i zgłosić się do lekarza. alergia skórnaZmiany skórne ustąpią, jeśli odstawimy alergen – czy to kosmetyk czy uczulający pokarm. Świąd i zaczerwienienie zniwelują kosmetyki natłuszczające. Ich stosowanie złagodzi podrażnienia a skóra szybciej odzyska zdrowy wygląd.

Alergia na policzkach to sygnał alarmowy wysłany przez nasze ciało. Organizm może w ten sposób informować nas o alergii. Znając przyczynę będziemy mogli szybko wyeliminować dany alergen z otoczenia, skutecznie lecząc skórę. W przypadku małych dzieci warto obserwować zmiany zachodzące na ich skórze, szczególnie na policzkach.

Katarzyna Antos