przyczyny

Niezależnie od wieku, na skórze twarzy może pojawić się trądzik. To nie tylko problem okresu dojrzewania, jak mylnie zakłada wiele osób. By wygrać walkę z trądzikiem, najlepiej poszukać przyczyny problemu skórnego. Co takiego może być winne nieatrakcyjnym zmianom?

Problematyczny trądzik

Każda kobieta marzy o nieskazitelnej cerze. Najlepiej bez żadnych przebarwień, zmarszczek i bez trądziku. On przywołuje na myśl koszmar dorastania, kiedy pryszcze były najbardziej irytującym problem na świecie. Niszczyły szkolne miłości lub szansę na nie i sprawiały, że nastolatki najchętniej zrobiłyby wszystko, by tylko się ich pozbyć. Żarty na bok, ale trądzik wpływa na nasze poczucie wartości. Wygląd jest jego ważnym elementem, a żyjąc w czasach ideału piękna i podążania za tym, co atrakcyjne, chcemy wyglądać jak najlepiej. Nic dziwnego, że wszelkie zmiany skórne tak mocno wpływają na naszą samoocenę. Jednak trądzik wcale nie musi być kompleksem, którego nie można się pozbyć. Nie zdajemy sobie sprawy, jak nasze nawyki i to, co jemy czy stosujemy ma znaczenie na powstawanie niedoskonałości cery. Sprawdźcie, czy to dotyczy także waszej skóry!

Nieodpowiednia pasta do zębów

Czy pasta do zębów może być przyczyną trądziku? Owszem, jeśli jesteśmy uczuleni na fluor, który w trakcie mycia będzie podrażniał okolice ust. Ta część skóry twarzy jest bardzo wrażliwa. Pojawienie się drobnych krostek koło ust może mieć związek ze zbyt dużą ilością fluoru w paście do zębów. Wtedy możemy sięgnąć po inny produkt lub tak ostrożnie myć zęby, by pasta nie dotykała skóry, w końcu myjemy nią zęby a nie twarz.

Telefon komórkowy

Ekran naszego telefonu dotyka skóry twarzy podczas długich rozmów. Być może nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak wiele bakterii i zanieczyszczeń znajduje się na powierzchni smartfona. Przenosimy je więc na skórę i to nawet kilka czy kilkanaście razy dziennie. Najlepiej pamiętać o częstym czyszczeniu ekranu. W tym celu posłużą nam nawilżane chusteczki do elementów optycznych, które znajdziemy w każdej drogerii czy supermarkecie. Warto nosić kilka w torebce i przecierać nimi telefon, by był czysty i nie szkodził naszej cerze.

Pościel

Pościel, a dokładniej poszewki, szczególnie poduszek mają bezpośredni kontakt z naszą skórą. Przez kilka godzin dotykamy ich powierzchni. Na poszewkach zostają resztki kosmetyków pielęgnacyjnych, sebum, pot czy roztocza. To wszystko ma kontakt ze skórą, a to z kolei może okazać się wrażliwa i zbuntuje się trądzikiem. Najlepiej jak najczęściej prać poszewki, by zapewnić sobie dobrą higienę skóry twarzy i oczywiście snu.

Czekolada

trądzikCzekolada jest pyszna, trudno się jej oprzeć, ale potrafi być wredna dla naszej cery. Gorzka czekolada, która składa się głównie z kakao, raczej jej nie zaszkodzi. Ale za to wszelkie inne słodycze mogą być złudne dla zdrowej i pięknej skóry bez trądziku. Ograniczmy ilość spożywanej czekolady, a zauważymy różnicę. Jeśli za każdym razem po zjedzeniu ulubionej tabliczki, na naszej skórze pojawiają się pryszcze – mamy odpowiedzieć na nasz problem. Mniej czekolady to ładniejsza skóra, wybór należy do ciebie!

Katarzyna Antos