skóra

Niedoskonałości cery zwalamy na geny czy źle dobrane kosmetyki. Tymczasem przyczyna może tkwić znacznie głębiej, niż nam się wydaje. Problemy skórne bywają wynikiem niedoboru witamin. Wystarczy dokładnie przyjrzeć się swojej skórze, by znaleźć źródło problemu. Jeśli czujesz, że brakuje ci witamin, sprawdź, co jest temu winne!

Niedobór witamin

Skrajny niedobór witamin może prowadzić do anemii. Ogólne osłabienie, szara i zmęczona cera, brak siły – to bardzo często wina nieodpowiedniej diety. Kobiety, które często zmieniają diety, próbują się odchudzać, mogą narzekać na takie objawy. Witaminy są niezbędne, by ludzki organizm funkcjonował prawidłowo. Ale dotyczą nie tylko organizmu, ale także stanu naszej skóry i ogólnego wyglądu. Witaminy najlepiej dostarczyć wraz z pożywieniem, ale gdy nie jest to możliwe, z pomocą przychodzą suplementy. Na twarzy osoby, która źle się odżywia, zawsze zauważymy pewne wskazówki. Z myślą o swoim zdrowi i pięknej cerze, warto nieco bliżej przyjrzeć się swojej skórze.

Usta

Zwracamy uwagę na usta. Szczególnie kobiety dbają o nie, by barwne szminki prezentowały się na nich jak najlepiej. Naturalne usta są lekko zaróżowione, zaś gdy stają się blade, coś niepokojącego może dziać się z naszym ciałem. Przyczyną może okazać się niedobór witaminy B12 czy B2, co objawia się tzw. zajadami – pękającymi kącikami ust. Gdy odczuwamy przy tym zimno i bóle głowy, warto wykonać badania krwi. Brak tych witamin prowadzi do anemii, więc lekarz może zlecić nam dietę, która uzupełni braki.

Nos

Sucha skóra wokół nosa i jego zaczerwienienie mogą świadczyć o braku magnezu. Minerał wypłukujemy go, pijąc zbyt duże ilości kawy. Brak magnezu objawia się także skurczami, drganiem powiek czy problemami z zasypianiem. Jest prosty i całkiem smaczny sposób na jego uzupełnieniem w postaci gorzkiej czekolady.

Uszy

Nasze uszy także wskażą nam na braki w składnikach odżywczych. Błyszcząca skóra wokół uszu to niedobór wapnia. Jest on budulcem naszych kości ale także elementem funkcjonowania układu nerwowego. Nabiał, nasiona, rośliny strączkowe czy tofu pomogą dostarczyć organizmowi odpowiednią dawkę wapnia.

Trądzik

dietaZmiany trądzikowe to problem wielu osób, nie tylko tych w okresie dojrzewania. Nawet dorośli miewają trądzik, co często wiąże się z niewłaściwą dietą. Trądzik może pojawiać się na policzkach, za czym być może stoi niedobór witaminy D i kwasów omega-3. Włączenie tych związków do diety sprawi, że wygląd cery ulegnie poprawie, a my szybko zapomnimy o uciążliwym trądziku.

Katarzyna Antos