skóra alergiczna zimą

Wrażliwa cera, zimą narażona jest na wiele czynników, które mogą pogorszyć jej stan. Pęka, piecze i szybko pojawia się na niej zaczerwienienie. Skóra alergiczna zimą wymaga większej opieki. Jak o nią dbać?

Wrażliwa skóra w zimowy czas

Mróz, chłodne i suche powietrze – to wszystko serwuje nam zimowa pora roku. Odczuwa to nasza skóra, zwłaszcza ta wrażliwa, skłonna do podrażnień. Szybko staje się szorstka i sucha. Piecze, swędzi staje się czerwona, jak tylko wyjdziemy na zewnątrz. Do tego dochodzą zmiany temperatur, przebywanie w mocno ogrzewanych pomieszczeniach i grube ubrania. Skóra nie ma jak oddychać. Pocimy się, a woda nie wyparowuje, tylko gromadzi się na naszym ciele. Zimą nasilają się objawy AZS. Osoby borykające się z chorobą, doskonale wiedzą, jak zachowuje się ich skóra. Właściwa pielęgnacja ciała to klucz do sukcesu i ochrona przed mrozem.

Kremy mineralne

Minerały doskonale zatrzymują wodę w skórze, więc dobrze ją nawilżają oraz chronią. Kosmetyki tego typu są lżejsze niż te tradycyjne i delikatniejsze. Nawet kosmetyki kolorowe, takie jak podkłady czy cienie mogą być zrobione na bazie minerałów. Sprawdzą się nie tylko na atopowe zapalenie skóry, ale także na inne schorzenia alergiczne. Warto zwrócić uwagę na filtry ochronne UV, ponieważ z promieniowaniem mamy styczność także zimą. Aplikację kosmetyków mineralnych możemy powtórzyć kilka razy w ciągu dnia. Przed wyjściem na sanki czy lodowisko warto o nich pamiętać.

Mokre ubrania

W zimowym szaleństwie zdarza się przemoczyć ubranie, szczególnie czapkę czy rękawiczki. Noszenie mokrej odzieży nie służy skórze alergicznej, więc przed wyjazdem w góry, zaopatrzmy się w dodatkową parę na zmianę. Na dzień najlepiej stosować produkty o lekkiej formule, zaś tłuste emolienty na noc, kiedy skóra ma czas na regenerację i odpoczynek. W niewielkich dawkach może pomóc sauna. Jednak przy głębokich ranach i podrażnieniach, nie zaleca się takiej formy terapii.

Kosmetyki bezzapachowe

skóra alergicznaNawet delikatne wyciągi roślinne mogą podrażnić delikatna skórę. Alergicy powinni więc postawić na kosmetyki bezzapachowe, które są wolne od zbędnych substancji, także tych chemicznych. Im mniejszy skład produktu, tym lepiej dla skóry alergika. Dorośli, borykający się z problemem suchej i wrażliwej skóry, mogą spróbować kosmetyków dla dzieci, które dzięki delikatniejszym formułom, zapewnią właściwą pielęgnację, także w zimowy czas.

Zimą nie zapominajmy o kremach ochronnych oraz balsamie do ust. Pamiętajmy, że brak słońca, nie zwalnia nas od ochrony skóry. Unikajmy jej przegrzania, ubierając się na cebulkę. Zmieniajmy przemoczone ubrania i nie przesadzajmy ze zbyt mocnym ogrzewaniem naszych domów. Stosujmy kosmetyki przeznaczone dla skóry wrażliwej i cieszmy się jej zdrowym stanem o każdej porze roku.

Katarzyna Antos