nastolatki

Uczulenia skórne mogą zaatakować każdego, także nastolatków. Co jest najczęstszym  powodem alergii skórnych u młodzieży?

Skórne problemy młodzieży

Największym problemem dojrzewającej młodzieży są kłopoty skórne. Problemy z cerą to efekt działania hormonów. W połączeniu z dietą, powodują one pojawienie się wyprysków na twarzy czy plechach. Dla młodych osób wygląd jest niezwykle ważny, więc tego typu dolegliwości stają się poważne dla nastolatków. U niektórych ten czas szybko mija, a pryszcze znikają w mgnieniu oka. Zdarza się też, że problemy z cerą ciągną się przez długie lata i pozostają także w dorosłym życiu. Inna sytuacja bywa w przypadku alergii. Jej objawy także mogą dotykać skóry, powodując dyskomfort codziennego życia.

Alergie skórne

alergie

Przyczyną alergii skórnych u nastolatków może być biżuteria. Młode osoby często zmieniają sposób ubierania. Szukają swojego stylu, co wiąże się z nowymi ubraniami i biżuterią. Sztuczne tworzywa i metalowe elementy mogą wywołać reakcje alergiczne w postaci obrzęku, zaczerwieniania czy świądu. W takiej sytuacji należy zrezygnować z noszenia ozdób, wykonywanych z uczulającego materiału. Podobnie bywa przy piercingu. Przekłute uszy czy inne części ciała jak pępek, nos czy brew wydają się nastolatką oryginalne. Jednak zdarza się, że po przekłuciu skóra źle reaguje na tworzywo. Rozwiązaniem są hipoalergiczne metale takie jak stal chirurgiczna. Nawet srebro czy złoto może uczulić, więc warto uważać, wybierając biżuterię dla młodych alergików. Istotną kwestią stanowią kosmetyki. Młodzież często eksperymentuje z kosmetycznymi nowościami bądź zaczyna stosować produkty, niedostosowane do ich cery. Wtedy także może pojawić się uczulenie. Kosmetyki zawierają różne substancje, które mogą podrażnić skórę. Dlatego warto wykonać testy alergiczne, które pokażą jakie alergeny są szkodliwe dla danego organizmu. Częstą chorobą alergiczną jest atopowe zapalenie skóry. Dokuczliwy świąd oraz podrażnienia skórne mogą być powodem kompleksów u młodych ludzi. Niezwykle ważna jest właściwa pielęgnacja skóry i jej leczenie. AZS to trudna choroba ale przy stosowaniu właściwych produktów można poprawić jej stan i złagodzić dokuczliwe objawy alergii.

Nastolatki zwracają uwagę na stan swojej skóry. Pomoc dermatologa może nie być wystarczająca. Niekiedy potrzebny może okazać się alergolog, który postawi właściwą diagnozę, która umożliwi leczenie skóry.

Katarzyna Antos