kąpiel w fontannie

Gdy żar leje się z nieba, pragniemy jak najszybciej się ochłodzić. Na miejskich terenach znajdziemy fontanny, które przyciągają dzieci. Latem chętnie bawią się w wodzie, ale czy kąpiel w fontannie to rzeczywiście dobry pomysł? Zapomnij o tym i przekonaj się, dlaczego to nie jest właściwe miejsce na zabawę, szczególnie dla najmłodszych.

Kąpiel w fontannie – sposób na upały?

Latem, kiedy temperatury wykańczają nasz organizm, szukamy sposobów, na ochłodzenie ciała. Fontanna z tryskająca zimną wodą, wydaje się być idealną opcją na letni czas. Wystarczy popuszczać się w strumieniu, by poczuć ulgę. Dla dzieci to świetna zabawa, na którą wiele rodziców pozwala. Być może świadomość ich wiedzy na temat zagrożeń, jakie czyhają w fontannie jest zbyt ograniczona. Niemniej jednak, takową wiedzę warto zgłębić, ponieważ kąpiel w fontannie może okazać się przyczyną wielu kłopotów, nie tylko zdrowotnych.

Kąpiel w fontannie – zagrożenie dla zdrowia

Czystość wody w fontannach pozostawia wiele do życzenia, dlatego ośrodki sanitarno-epidemiologiczne ostrzegają, przed korzystaniem z wody w takich miejscach. Miasta nie maja wpływu na to, kto i kiedy wchodzi do wody. Nawet częste patrole straży miejskiej lub policji, nie gwarantują, że ludzie będą przestrzegać zakazy. Woda w fontannie może być zanieczyszczona różnymi bakteriami. Bardzo często ludzie wpuszczają do nich zwierzęta, które mogą pozostawić odchody czy wirusy. Wystarczy, by dziecko przypadkowo napiło się takiej wody. Mikroorganizmy mogą powodować problemy skórne, alergie i wszelkiego rodzaju choroby. To, że woda jest przeźroczysta, nie świadczy o jej czystości. Mikroskopijnych bakterii nie widać gołym okiem, więc nie możemy być pewni, że woda w danym zbiorniku jest bezpieczna.

W fontannie możemy znaleźć groźne bakterie, np. gronkowca, salmonelli, pałeczki legionelli czy E-coli. Zatrucie takimi bakteriami może zakończyć się wizytą w szpitalu i koniecznością leczenia. Kąpiel w fontannie może skutkować pojawienie się wysypki, ostrym zapaleniem płuc, zapaleniem spojówek, uszu, grzybicą stóp czy stanem zapalnym pęcherza moczowego. Zmiany skórne, które zaobserwujemy na ciele, mogą być efektem chwili przyjemności, jaką zapewniliśmy sobie podczas zabawy w fontannie.

zagrożeniaW większości tego typu miejscach, kąpiel jest zabroniona, ale mimo tego ludzie chętnie korzystają z miejskich fontann. Osoby po 17. roku życia, za taką kąpiel, mogą być ukarane mandatem. W przypadku dzieci, obciążeni mogą zostać rodzice. Woda w fontannie to źródło zagrożeń dla ludzkiego zdrowia, dlatego powinniśmy zachować zdrowy rozsądek, zanim wpadniemy na pomysł kąpieli w miejskiej fontannie.

Katarzyna Antos