alergia na łydkach

Alergia skórna jest uciążliwa, ponieważ jej objawy są widoczne na naszym ciele. Problem zaczyna się, gdy chcemy odsłonić ciało w okresie letnim. Alergia na łydkach – jak sobie z nią poradzić?

Alergia na łydkach – skórny problem

Uczulenia skórne są dość problematyczne, ponieważ mogą zostawić na skórze swój ślad, w postaci wszelkich zmian. Każdy z nas, pragnie wyglądać jak najlepiej, więc wysypka czy pokrzywka, może prowadzić do pojawienia się kompleksów. Alergia na łydkach nie pojawia się bez powodu. Musi mieć swoje przyczyny, które często leżą po stronie różnych alergenów. Powodem wystąpienia zmian skórnych na łydkach, może być alergia kontaktowa. Ten rodzaj uczulenia bardzo często obserwujemy po kontakcie z kosmetykami czy środkami chemicznymi. Nowy kosmetyk, forma depilacji czy proszek do prania, może przyczynić się do reakcji alergicznej, powstałej w obrębie skóry łydek. Skóra na nogach, jest bardziej wrażliwa, niż na górnych partiach ciała, dlatego łatwiej o jej podrażnienia czy alergie. Składniki zawarte w proszkach czy kosmetykach mogą uczulić naszą skórę, dlatego alergicy powinni wybierać hipoalergiczne produkty, bezpieczne dla skóry skłonnej do alergii. Swędzące krostki na łydkach niekiedy pojawiają się po założeniu nowych rajstop czy spodni. To także świadczyć może o uczuleniu kontaktowym. Wtedy warto skonsultować się za alergologiem, który zleci wykonanie odpowiednich testów skórnych. Nie tylko kosmetyki są potencjalnym zagrożeniem dla skóry alergika. Owoce czy warzywa również przyczyniają się do powstawania zmian skórnych na łydkach. Gdy takowe zaobserwujemy po zjedzeniu takich produktów, odpowiedź może być jasna. Alergia na łydkach bywa także efektem działania promieniowania słonecznego. Zbyt długie opalanie czy uczulenie na słońce często kończy się nieatrakcyjnymi, czerwonymi palmami na skórze.

Alergia na łydkach – jak sobie z nią poradzić?

W przypadku alergii skórnej, zawsze pojawia się pytanie – jak sobie z nią poradzić? Istnieje kilka sposobów, które pomogą zniwelować zmiany skórne na łydkach. Wcale nie musimy zaszywać się w domu, aż do momentu, gdy objawy alergii znikną. Wystarczy zadbać o skórę, która może być podrażniona. Odpowiednie natłuszczanie odżywi skórę łydek i zniweluje zaczerwienienie. Pęknięta i sucha skóra szybciej się zregeneruje. Na reakcje alergii kontaktowej sprawdzą się leki przeciwhistaminowe. Wysypkę zmniejszy zażycie wapna, dlatego alergicy powinni trzymać je w domowej apteczce. Alergia na łydkach, która jest skutkiem uczulenia na pokarmy zniknie, jeśli odstawimy uczulający produkt, Dieta eliminacyjna zabezpieczy nas przed ponownym pojawieniem się wysypki na skórze nóg. alergia skórnaOsoby uczulone na słońce, powinny zawsze pamiętać o ochronie przeciwsłonecznej. Inaczej zmiany będą widoczne każdorazowo, po ekspozycji ciała na działanie promieni słonecznych. Kosmetyk z wysokim filtrem, pozwoli korzystać nam z pięknej pogody, bez obaw o skórne reakcje alergiczne czy poparzenia słoneczne.

Alergia na łydkach przestanie być problemem, kiedy odkryjemy jej źródło. Wykonanie testów skórnych jest podstawą diagnostyki alergii, co umożliwia jej leczenie oraz zastosowanie działań profilaktycznych.

Katarzyna Antos