Jedną z częstszych dolegliwości dermatologicznych jest atopowe zapalenie skóry. To stan przewlekły, z tendencjami do okresów, kiedy choroba zanika, aby powrócić ze wzmożonym nasileniem. Zapalenie skóry może pojawiać się w każdym wieku. Najczęściej dotyka jednak dzieci – około połowa przypadków choroby rozpoczyna się już w pierwszych 6 miesiącach życia.

 

Objawy w zależności od wieku.

W późniejszym okresie ryzyko zachorowań spada (wśród dzieci i młodzieży od 6 – 20 lat odnotowuje się jedynie 10 % wszystkich zachorowań, które dotyczą głównie kobiet). Objawy choroby różnią się w zależności od okresu, w którym występują. U niemowląt i młodszych dzieci (do 2 r.ż.) – pojawiają się grudki, nadżerki, strupy i inne zmiany skórne, głównie w obrębie twarzy. Często towarzyszą temu objawy w postaci łamliwych i matowych włosów skóry głowy. Dodatkowo zmiany skórne ulegać mogą zakażeniom. W cięższych przypadkach mogą obejmować również tułów, pośladki oraz ręce i nogi. Zdarza się, że po osiągnięciu przez dziecko 2 roku życia zmiany skórne ustępują, jednakże ryzyko rozwoju innych chorób alergicznych jest u takich osób większe.

 

Objawy u dzieci starszych.
U dzieci starszych (do 11 roku życia) częściej występują zmiany w postaci grudek i blaszek, z mniejszą tendencją do sączenia się. Są umiejscowione głównie na rękach, nadgarstkach, stopach, kostkach a także w zgięciach łokci i kolan (w obszarach o wzmożonej potliwości). Rany trudniej ulegają gojeniu, właśnie z uwagi na czynniki drażniące, jak pot, otarcia czy urazy. Zmiany mogą ustępować samoistnie, jednakże nie pozostają bez konsekwencji – należą do nich np. przebarwienia skóry (z czasem blednące).

Okres młodzieńczy i dorosłość.
Zapalenie skóry w okresie młodzieńczym i dorosłości może dla odmiany trwać przez całe życie. Charakteryzują go okresy załagodzenia oraz zaostrzania się objawów, występujące po sobie. Skóra jest szorstka, zgrubiała, pojawiają się strupy, nacieki. Zmiany skórne są zazwyczaj symetryczne, umiejscowione na twarzy, ramionach, plecach. Każdorazowo towarzyszą im uczucie świądu, łuszczenie się skóry a także objawy psychiczne – zmęczenie, drażliwość, a nawet bezsenność i stany depresyjne.