opalanie szkodzi

Skóra atopowa jest bardzo wrażliwa i narażona na działanie wszelkich czynników. W sezonie letnim znacznie częściej korzystamy ze słońca, ale czy opalanie szkodzi skórze atopowej?

Kilka słów o skórze atopowej

Atopowe zapalenie skóry to przewlekła choroba, której objawy są widoczne na powierzchni skóry. Pacjenci, cierpiący na tą dermatozę, mają atopową skórę, suchą i pełną zmian skórnych. Najbardziej charakterystyczne objawy choroby to pokrzywka, wysypka, świąd oraz rumień. Uciążliwe dolegliwości bywają bolesne. Mogą być rozprzestrzenione na różnych częściach ciała chorego, także na twarzy. Osoby ze skłonnością do atopii często wstydzą się wyglądu skóry, popadając w liczne kompleksy. Skóra atopowa jest bardzo wymagająca. Bez właściwej pielęgnacji oraz specjalistycznego leczenia nie można mówić o jej poprawie. Odpowiednie produkty w postaci preparatów dla wrażliwej skóry tego typu muszą być stosowane tak często, jak wymagają tego zmiany i stan ogólny skóry. Nowoczesne metody umożliwiają zminimalizowanie skutków choroby i szybszą regenerację skóry.

Czy opalanie szkodzi skórze atopowej?

Opalanie w nadmiarze szkodzi każdej skóry. Nie ma znaczenia czy mówimy o zdrowej cerze, czy powierzchni z widocznymi zmianami, choćby atopowymi. Promieniowanie słoneczne sprawia, że nasza skóra uruchamia mechanizmy obronne, stąd tak pożądana opalenizna. W warunkach, gdy nasłonecznienie jest umiarkowane, a ilość promieni UV niewielka, skóra zachowuje swój naturalny odcień. Zbyt długie godziny spędzone na słońcu grożą rozwojem chorób skóry, w tym nowotworu jakim jest czerniak. Lekarze nie polecają długotrwałego opalania, szczególnie korzystania z solarium. Skutki opalania mogą być odwrotne, niż oczekuje od tego pacjent. Promieniowanie słoneczne można wykorzystać do leczenia atopowego zapalenia skóry, ale tylko w warunkach kontrolowanych. W tym celu stosuje się specjalne kabiny, gdzie wykorzystuje się promieniowanie UVB o określonym natężeniu. W solarium czy w warunkach naturalnych, naświetlanie ma szerokie spectrum, co może niekorzystnie wpływać na skórę. Fototerapia, stosowana jako metoda leczenia skóry atopowej skutecznie redukuje świąd i dokuczliwe zmiany skórne. Osoby z atopią, które nie chcą rezygnować ze słońca powinny zabezpieczać swoją skórę kosmetykami, zawierającymi ochronne filtry przeciwsłoneczne. W innym wypadku, opalanie może dodatkowo podrażnić wrażliwe ciało, nasilając objawy choroby.

skóra atopowaChwila spędzona na słońcu nie zaszkodzi skórze, nawet atopowej, ale dłuższe opalanie nie jest dla niej odpowiednie. Nie ma porównania między złocistą opalenizną a zdrową skórą, na długie lata, dlatego osoby chore na atopowe zapalenie skóry, powinny kierować się rozsądkiem, szczególnie w okresie letnim. Dbanie o skórę to podstawa w leczeniu zmian atopowych, dlatego nie zapominajmy o tym, nie tylko w okresie wakacyjnym.

Katarzyna Antos