atopowe zapalenie skóry

Alergia objawiać się może w różny sposób, także pod postacią choroby skórnej. Atopowe zapalenie skóry, czyli choroba alergiczna skóry to przewlekłe schorzenie, które wymaga odpowiedniego leczenia.

Atopowe zapalenie skóry

Dla wielu nazwa choroby brzmi jak wyrok, niektórym jest to zupełnie obce schorzenie, ale u coraz większej liczby osób diagnozuje się tę chorobą skóry. Atopowe zapalenie skóry to przewlekła choroba, którą można określić w pewien sposób nieprzewidywalna. U pacjenta obserwujemy bowiem okresy remisji i nawrotów. Różne czynniki mogą wywołać nasilone zmiany skórne. Skłonność do atopii w dużej mierze jest obciążona genetycznie, dlatego choroba ujawnia się w kolejnych pokoleniach, przyprawiając ich członków i wiele zmartwień, dotyczących skóry.

Atopowe zapalenie skóry, czyli choroba alergiczna skóry

Atopowe zapalenie skóry nie bez powodu jest uznawane jako choroba alergiczna skóry. Alergeny mogą prowadzić do rozwoju tej przypadłości chorobowej, szczególnie u osób ze skłonnością do atopii. Stan zapalny skóry, może przybrać postać przewlekłą, co często obserwuje się u dzieci uczulonych na białko mleka krowiego. W takich przypadkach, atopowe zapalenie skóry występuje bardzo często i niekiedy mija wraz z wiekiem dziecka. Pojawiające się zmiany skórne określamy jak wyprysk atopowy. Charakterystycznej wysypce towarzyszy wtedy rumień i uporczywy świąd. Dawniej chorobę nazywano egzemą. Dziś atopowe zapalenie skóry jest powszechnie znaną chorobą skóry, również na tle alergicznym. W wyniku zaburzeń mechanizmów ochronnych, skóra może nie być wystarczającą tarczą dla szkodliwych alergenów, W rezultacie, skóra alergika staje się nadmiernie sucha i skłonna do podrażnień. Ryzyko zachorowania wzrasta u dzieci, których oboje rodziców ma alergię. Zaczerwienienie skóry, długo utrzymująca się wysypka i suchość skóry to wskaźniki, które powinny skłonić nas do wykonania odpowiednich badań. Lekarz może zlecić testy alergiczne, na których podstawie będzie w stanie wykluczyć lub potwierdzić alergię. Szczegółowy wywiad lekarski także pomaga w określeniu alergicznego podłoża atopowego zapalenia skóry. W przypadku atopii, stosuje się płatkowe testy skórne, wykonywane na przedramieniu lub plecach pacjenta.

choroba alergiczna skóryLeczenie choroby alergicznej skóry, jaką jest atopowe zapalenie skóry wymaga walki z alergenami, które tą chorobę wywołują. Unikanie szkodliwych substancji to podstawa. Alergicy mogą także zażywać leki przeciwhistaminowe, które niwelują objawy alergii. Częścią leczenia jest również pielęgnacja skóry, polegająca głównie na ochronie, regeneracji i nawilżeniu.

Katarzyna Antos