Zmiany na skórze

Czerniak – nowotwór atakujący młodych

nowotwór

Czerniak to niezwykle groźna choroba skóry. Niestety rak atakuje coraz więcej osób w młodym wieku. Statystyki są przerażające. Nowotwór atakujący młodych nie ma skrupułów. Dlaczego jest niebezpieczny i jak rozwija się u człowieka?

Czerniak – rak skóry

Złośliwy nowotwór skóry, czyli czerniak jest chorobą, którą obserwujemy u wszystkich grup wiekowych. Rak najczęściej objawami się na skórze, ponieważ w mechanizmie choroby ważną rolę odgrywa melanina, barwnik naszej skóry. Czerniak wywodzi się z melanocytów komórek barwnikowych. Zazwyczaj atakuje tkanki skóry, jednak równie dobrze może pojawić się w gałce ocznej człowieka. Nowotwór skóry rozwija się ze zmian barwnikowych. Płaskie znamiona, o silnym, nawet czarnym zabarwieniu mogą przekształcić się w zmiany nowotworowe. Plamy, które zmieniają swój wygląd i kształt, mogą świadczyć o złośliwym typie.

Czerniak – nowotwór atakujący młodych

Co roku wzrasta liczba chorych na czerniaka. Wśród osób chorych, najwięcej jest młodych ludzi. Uzasadnieniem może być częste opalanie się i korzystanie z solarium. Moda na opalone ciało wciąż jest żywym trendem wśród młodych osób. Nadmierne promieniowanie słoneczne szkodzi naszej skórze. W grupie ryzyka zachorowania na czerniaka są przede wszystkim osoby o jasnej karnacji, czyli także Polacy. Czerniak rozwija się zwykle z nowych zmian, dlatego tak ważna jest samoobserwacja skóry. Każda plama, o nierównych, zmieniających kształtach powinna wzbudzić niepokój i skłonić nas do wizyty u dermatologa.

Lekarze apelują

Wraz ze wzrostem zachorowania na czerniaka, lekarza coraz głośniej apelują na temat bacznej obserwacji skóry i jej ochronie przeciwsłonecznej. Wcześnie wykryte zmiany skórne można wyleczyć, czego nie da się powiedzieć o już rozwiniętym nowotworze. Młode osoby, powinny ze słońca korzystać rozsądnie. Aplikacja kremów z filtrem jest elementarną częścią profilaktyki raka skóry. Należy unikać przebywania na słońcu w godzinach największego promieniowania, czyli między 11 a 15. Osoby z bardzo jasną karnacją oraz ze skłonnością do podrażnień skórnych, powinny całkowicie zrezygnować z opalania. Obserwacja ciała powinna być stałym nawykiem. Regularne wizyty u dermatologa też mogą pomóc zmniejszyć liczbę chorych. Wystarczy raz w roku wykonać badania skóry, który określi stan znamion. W razie wątpliwości, dermatolog skieruje nas do onkologa, który dzięki badaniu próbki danego znamiona, będzie mógł stwierdzić, czy ma styczność ze zmianami nowotworowymi.

rak skóryRyzyko rozwoju czerniaka pojawia się u osoby, która przynajmniej 3 razy w życiu doznała zaczerwienienia skóry, z powodu opalania. Oznacza to, że większość z nas jest narażona na raka skóry, jakim jest czerniak. Obserwujmy więc nasze ciała, badajmy się, odwiedzajmy dermatologa i stosujmy wysokie filtry przeciwsłoneczne. Chrońmy swoją skórę, bo tylko my sami możemy przeciwdziałać groźnej chorobie.

Katarzyna Antos

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *