alergia skórna

Alergia skórna to uciążliwy problem wielu osób, które może dokuczać nam szczególnie w okresie letnim. Jak walczyć z uczuleniem? Co zrobić, by szybko pozbyć się objawów alergii?

Alergia skórna

Do grupy alergii skórnych zaliczamy alergie kontaktowe oraz wszelkie choroby skórne o podłożu alergicznym. Mnóstwo czynników może spowodować pojawienie się zmian skórnych, w wyniku alergii. Uciążliwe uczulenie objawia się na skórze alergika. Na jej powierzchni może pojawić się wysypka, pokrzywka oraz świąd. Bardzo często, podrażniona skóra jest zaczerwieniona i sucha, Widoczny jest obrzęk, który możemy zaobserwować w wyniku reakcji na jad owadów błonkoskrzydłych. Kontakt z rośliną, metalem,środkami chemicznymi lub kosmetykami, może zakończyć się zmianami skórnymi na ciele osoby uczulonej. Niekiedy alergia mija samoistnie, ale w niektórych przypadkach, objawy mogą utrzymywać się nieco dłużej. Lato jest wyjątkowym okresem, gdzie mamy styczność z roślinnością, słońcem czy wodą. Nasze otoczenie jest pełne alergenów, które powodują alergie skórne, dlatego znajomość metod radzenia sobie z nimi, może okazać się bardzo przydatna.

Sposób na pokrzywkę

Pokrzywka przypomina poparzenie skóry pokrzywami. Czerwone bąble, rozprzestrzenione na powierzchni ciała same w sobie nie są groźne. Jednak towarzyszy im świąd i problemy z oddychaniem, Wtedy konieczna jest pomoc medyczna, w postaci leków przeciwhistaminowych. Na tego typu objawy alergii skórnej, doskonale sprawdzą się maści czy żele, łagodzące obrzęk skórny i dokuczliwy świąd. Pokrzywka zwykle znika w ciągu kilku dni. Jeśli utrzymuje się dłużej, należy zgłosić się do lekarza.

Działanie profilaktyczne

Gdy nie mamy kontaktu z alergenami, nie mam mowy o objawach uczulenia. Dlatego skuteczną walką z alergią będzie działanie profilaktyczne. W tym celu należy unikać kontakt z uczulającymi substancjami, roślinami czy przedmiotami. Częstą przyczyną uczuleń tego typu są kosmetyki lub środki piorące. Sposobem na rozwiązanie problemu są produkty hipoalergiczne. Nie zawierają składników uczulających, są łagodne dla wrażliwej skóry. Nie powodują podrażnień skóry, a są równie skuteczne co tradycyjne środki czy kosmetyki. Znajdziemy je zarówno w aptekach jak i drogeriach.

Pielęgnacja i ochrona skóry

alergiaUczulenie może wywołać słońce, na co jesteśmy narażeni w sezonie letnim. Osoby ze skłonnością do alergii skórnych, powinny przed każdym wyjściem na zewnątrz, aplikować na skórę kosmetyki z filtrem ochronnym. Taką samą praktykę stosujemy po każdym wyjściu z wody, nawet jeśli używamy produktów wodoodpornych. Wysoki filtr przeciwsłoneczny nawilży i ochroni skórę przed szkodliwym działaniem promieni UV. Skóra alergiczna zwykle jest sucha, więc warto ją nawilżać, stosując emolienty, naturalne oleje mineralne czy inne tego typu substancje nawilżające i łagodzące zmiany skórne.

Katarzyna Antos