Zgodnie z wynikami przeprowadzanych badań medycznych, wszelkiego rodzaju alergie zazwyczaj pojawiają się we wczesnych latach życia człowieka. Wiele z nich dają pierwsze objawy na przestrzeni kilku pierwszych miesięcy, gdy organizm dziecka jest jeszcze niezwykle wrażliwy na oddziaływanie wszelkich czynników zewnętrznych.

W tym okresie rozwijają się także choroby o podłożu genetycznym, dlatego też rodzice u których zdiagnozowano choroby o podłożu alergicznym, powinni zachować większą czujność w sytuacji wystąpienia niepokojących objawów u dziecka. W wielu przypadkach to skóra jako pierwsza staje się widocznym sygnałem problemu. Wysypka, miejscowe zaczerwienienie lub nienaturalnie napięta i wysuszona skóra mogą być objawem alergii skórnej.
Atopowe zapalenie skóry, zwane także skazą białkową, zwykle rozpoczyna się bardzo wcześnie, ponieważ już około 2 miesiąca życia. U dziecka najczęściej pierwsze zmiany pojawiają się na twarzy. Mają one charakter zapalny, skóra jest zaczerwieniona, napięta i złuszcza się, zwykle tylko na policzkach, czasami także na głowie. Zmiany te mogą jednak rozprzestrzenić się na całe ciało i przy braku właściwej pielęgnacji stawać się coraz bardziej intensywne i trudne do opanowania. Widoczne zwykle w zgięciach kolan, na łokciach, za płatami usznymi, także u starszych dzieci, a nawet dorosłych. Przy wystąpieniu tego typu zmian na skórze dziecka, należy skontaktować się z lekarzem, ponieważ zazwyczaj atopowe zapalenie skóry jest formą alergii towarzyszącej innych chorobom górnych dróg oddechowych, które wymagają zastosowania specjalistycznego leczenia.
Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest przyjęcie, że wszelkie zmiany na skórze dziecka niezależnie od jego wieku, należy skonsultować z lekarzem. Chociaż pierwsze objawy nie muszą być szczególnie rozległe, jednak mogą być istotnym czynnikiem, dzięki któremu możliwe będzie wczesne rozpoznanie nieprawidłowości o alergicznym podłożu.