skóry

Zdaniem ekspertów i lekarzy, praktycznie co drugi człowiek cierpi na dolegliwości alergiczne. U niektórych stanowią „spadek” po krewnych zapisany w DNA, u innych to efekt zbyt długiego kontaktu z alergenami.

W tym miejscu należy wyraźnie podkreślić, że jest to choroba, którą jak każdą inną należy leczyć. Im wcześniej zostanie postawiona właściwa diagnoza i rozpoczęte leczenie, tym większe szanse na pomyślne zakończenie terapii.
Alergia skórna, podobnie jak inne alergie, która zostaje pozostawiona sama sobie, może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Reakcje skórne mogą jedynie sygnalizować problem związany z nadwrażliwością organizmu na określone alergeny, a stąd już prosta droga do chorób takich jak astma, czy innych związanych z niewydolnością oddechową.
Można wyróżnić 3 podstawowe rodzaje alergii skórnej: pokrzywkę, atopowe zapalenie skóry, oraz kontaktowe zapalenie skóry. Wszystkie objawiają się nieprzyjemnymi i nieestetycznymi zmianami skóry, które można z powodzeniem wyleczyć, dzięki nowoczesnym lekom i preparatom.
Pokrzywka to obrzęk skóry wraz z towarzyszącym mu zaczerwienieniem, a także często świądem. Typowy bąbel pokrzywkowy do złudzenia przypomina zmiany, które powstają po kontakcie z liśćmi pokrzywy. Objawy alergiczne pojawiają się nagle, zdarza się, że charakteryzują się dużą tkliwością i bolesnością. Zdarzają się także przypadki, gdzie brak typowej pokrzywki, lecz pojawia się obrzęk atakujący błony śluzowe. Jeżeli będzie umiejscowiony w gardle lub krtani, pojawia się ryzyko uduszenia chorego.
Uporczywy świąd, przesuszona i łuszcząca się skóra, to typowe objawy atopowego zapalenia skóry. To przewlekła i genetyczna choroba, która często towarzyszy astmie oskrzelowej i alergicznemu nieżytowi nosa.
Kontaktowe zapalenie skóry to reakcja na bezpośredni kontakt z alergenem (zwykle są to metale) na który uczulenie powstało już wcześniej. Reakcja skórna przybiera postać wyprysku (czerwona krostka oraz pęcherzyk), który znikając nie pozostawia śladów.