atopowe-zapalenie-skory

Stres, traumatyczne wydarzenia – wszystko to wpływa na nasze zdrowie i … stan skóry. To niewiarygodne, jak trudne przeżycia i negatywne emocje potrafią przekładać się na fizjologię naszego organizmu. Stres jest zaliczany do czynników, które mogą zaostrzyć przebieg atopowego zapalenia skóry, czyli choroby o podłożu alergicznym.

Przed tobą trudny egzamin, od którego wiele zależy. Chodzisz zdenerwowany,  a stan napięcia utrzymuje się, pomimo iż  jesteś świetnie przygotowany. Nieoczekiwanie zaczyna cię swędzić skóra, na rękach pojawiają się wypryski, a twoje gruczoły potowe pracują na wysokich obrotach.  Większość osób nie łączy silnego stresu z objawami somatycznymi. Co wspólnego ma trudny egzamin z nadmierną potliwością? Okazuje się, że bardzo wiele.  Z przeprowadzonych badań wynika, iż 80% pacjentów  szpitali psychiatrycznych boryka się z problemami dermatologicznymi.

wplyw-stresu-na-atopowe-zapalenie-skory

Co wspólnego mają choroby skóry z zaburzeniami psychicznymi?

Choroby natury psychicznej silnie wiążą się ze schorzeniami o podłożu dermatologicznym.  Czasem zdarza się, iż problemy skórne odbijają się negatywnie na naszej psychice i prowadzą do wielu groźnych zaburzeń.  Znane są przypadki chorób pasożytniczych, które prowadzą do problemów dermatologicznych, a następnie psychicznych np. obłędu pasożytniczego.  W przypadku atopowego zapalenia skóry okresy remisji i zaostrzenia choroby są silnie powiązane z tym, co aktualnie dzieje się w naszym życiu.

To niesamowite, jak wiele informacji nt. naszego zdrowia dostarcza  wnikliwa obserwacja skóry.  Na jej  podstawie można stwierdzić, czy dana osoba pali papierosy, prowadzi stresujący tryb życia, cierpi na zaburzenia snu itp.