Jaki wpływ wywiera stres na przebieg atopowego zapalenia skóry?

Jaki wpływ wywiera stres na przebieg atopowego zapalenia skóry?

Stres, traumatyczne wydarzenia – wszystko to wpływa na nasze zdrowie i … stan skóry. To niewiarygodne, jak trudne przeżycia i negatywne emocje potrafią przekładać się na fizjologię naszego organizmu. Stres jest zaliczany do czynników, które mogą zaostrzyć przebieg atopowego zapalenia skóry, czyli choroby o podłożu alergicznym.

Przed tobą trudny egzamin, od którego wiele zależy. Chodzisz zdenerwowany,  a stan napięcia utrzymuje się, pomimo iż  jesteś świetnie przygotowany. Nieoczekiwanie zaczyna cię swędzić skóra, na rękach pojawiają się wypryski, a twoje gruczoły potowe pracują na wysokich obrotach.  Większość osób nie łączy silnego stresu z objawami somatycznymi. Co wspólnego ma trudny egzamin z nadmierną potliwością? Okazuje się, że bardzo wiele.  Z przeprowadzonych badań wynika, iż 80% pacjentów  szpitali psychiatrycznych boryka się z problemami dermatologicznymi.

wplyw-stresu-na-atopowe-zapalenie-skory

Co wspólnego mają choroby skóry z zaburzeniami psychicznymi?

Choroby natury psychicznej silnie wiążą się ze schorzeniami o podłożu dermatologicznym.  Czasem zdarza się, iż problemy skórne odbijają się negatywnie na naszej psychice i prowadzą do wielu groźnych zaburzeń.  Znane są przypadki chorób pasożytniczych, które prowadzą do problemów dermatologicznych, a następnie psychicznych np. obłędu pasożytniczego.  W przypadku atopowego zapalenia skóry okresy remisji i zaostrzenia choroby są silnie powiązane z tym, co aktualnie dzieje się w naszym życiu.

To niesamowite, jak wiele informacji nt. naszego zdrowia dostarcza  wnikliwa obserwacja skóry.  Na jej  podstawie można stwierdzić, czy dana osoba pali papierosy, prowadzi stresujący tryb życia, cierpi na zaburzenia snu itp.

Wpływ stresu na przebieg atopowego zapalenia skóry

Czynnikiem, o którym często zapominamy, omawiając problemy związane z atopowym zapaleniem skóry, jest stres. Wprawdzie naukowcy dowiedli, iż długotrwałe napięcie psychiczne nie wywołuje AZS, ale niewątpliwie zaostrza jego przebieg u osób, które zmagają się z tą przypadłością.  Gdy jesteśmy zdenerwowani, w naszym organizmie dochodzi do zaburzeń krążenia, co z kolei przekłada się na zaburzenia metaboliczne, w rezultacie do naszej skóry dociera niedostateczna ilość składników odżywczych i jej struktura ulega uszkodzeniom.

Kompleksowe postępowanie przy atopowym zapaleniu skóry

Specjaliści zalecają, by do leczenia trądziku, atopowego zapalenia skóry czy łuszczycy podchodzić w sposób kompleksowy. Aby pozbyć się uciążliwych dolegliwości nie wystarczy regularnie wcierać maści przepisane przez dermatologa.  Medykamenty stanowią wprawdzie podstawę leczenia, ale nawet one w połączeniu z eliminacją alergenów z naszego otoczenia nie przyniosą pożądanych rezultatów, jeśli nie nauczymy się panować nad stresem.  W związku z tym warto zgłębić tajniki technik relaksacyjnych, popracować nad prawidłowym oddychaniem, zapisać się na jogę, a jeśli  wspomniane rozwiązania nie pomogą, skorzystać z usług psychoterapeuty.

wplyw-stresu-na-przebieg-azs

Naukowcy dostrzegli też ciekawe zjawisko, któremu postanowili bliżej się przyjrzeć. Dzieci mieszkające w Indiach rzadziej zmagają się z chorobami dermatologicznymi niż ich rówieśnicy z krajów  wysoko rozwiniętych. Ta zależność wynika z faktu, iż matki w Indiach często przytulają swoje dzieci. W ten sposób rodzi się bliskość, która sprawia, że młodzi ludzie lepiej radzą sobie w sytuacjach stresowych i mają świadomość, że w trudnych chwilach mogą liczyć na wsparcie rodziców. W rezultacie cieszą się lepszym stanem skóry i rzadziej cierpią z powodu chorób dermatologicznych. Może warto przenieść ten zwyczaj do Polski i innych krajów wysoko rozwiniętych? Przytulanie nic nie kosztuje, ale może zdziałać wiele dobrego dla naszego zdrowia i relacji międzyludzkich.

Marlena

*Treści zawarte na serwisie Alergie-skorne.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Alergie-skorne.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: