Alergia na lateks

Alergia na lateks

Lateks, będący składnikiem gumy naturalnej, jest składnikiem często alergizującym. Jest ona szczególnie uciążliwa w pewnych grupach zawodowych, takich pracownicy służby zdrowia czy pracownicy przemysłu gumowego.

Lateks jest szeroko rozpowszechniony w środowisku człowieka, produkowane z niego są np. gumowe rękawiczki, prezerwatywy, smoczki czy sprzęt sportowy. Uczulenie na lateks to tak naprawdę uczulenie na antygeny białkowe zawarte w gumie naturalnej. Często błędnie reakcje alergiczne na inne składniki są utożsamiane z uczuleniem na lateks, dlatego konieczne jest zawsze przy podejrzeniu reakcji alergicznej przeprowadzenie odpowiednich testów skórnych. Na przykład osoby podejrzewające uczulenie na lateksowe rękawiczki, mogą być w rzeczywistości uczulone na talk. Podobnie ma się sprawa gdy podejrzewamy u siebie uczulenie na lateksowe prezerwatywy – w tym przypadku reakcja alergiczna może być spowodowana środkiem nawilżającym lub plemnikobójczym na ich powierzchni.

Głównym źródłem objawów jest kontakt z wyrobami z lateksu, jednakże obecność cząsteczek tej substancji w powietrzu również może wywołać reakcje alergiczne. Najczęstszymi objawami miejscowymi są pokrzywka, rumień, świąd skóry. Możliwe jest również wystąpienie astmy, zapalenia spojówek czy nieżytu nosa. U osób szczególnie mocno uczulonych, istnieje również ryzyko wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego.

W badaniach stwierdzono, że unikanie ekspozycji na lateks, po dłuższym okresie czasu, powoduje osłabienie mocy reakcji alergicznych. Osoby, które muszą korzystać z rękawiczek czy prezerwatyw , mają możliwość zakupienia ich w wersji pozbawionej lateksu.

*Treści zawarte na serwisie Alergie-skorne.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Alergie-skorne.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: