W związku z tym, iż nieleczone atopowe zapalenie skóry prowadzi do wielu groźnych powikłań, nie należy lekceważyć tej choroby. Jeśli pragniemy uniknąć zaostrzenia stanów zapalnych, powinniśmy stosować się do kilku zaleceń.
Zakażenia grzybicze i bakteryjne
Nieleczone AZS często prowadzi do zakażeń grzybiczych i bakteryjnych. Te z kolei zaostrzają przebieg choroby. Silny świąd i zaczerwienienie skóry dają się we znaki osobom, które borykają się z infekcjami.
Dokuczliwy świąd a blizny
W związku z tym, iż zakażeniom towarzyszy dokuczliwy świąd, chory często się drapie i tym samym doprowadza do powstawania nieodwracalnych zmian. Na skórze pojawiają się blizny, przebarwienia oraz zgrubienia. Nie wyglądają one estetycznie, toteż w przyszłości mogą stanowić źródło kompleksów.
Sączące się krostki
Z przeprowadzonych badań wynika, iż rany z sączących się krostek są najczęściej występującym powikłaniem atopowego zapalenia skóry. Na szczęście można temu zapobiec. Wystarczy, że poświęcimy skórze należytą uwagę. Odpowiednio dobrane kosmetyki potrafią zdziałać cuda.
Kosmetyki do skóry atopowej
W codziennej pielęgnacji nie może zabraknąć balsamów bogatych w emolienty. Stosowane kosmetyki nie mogą zawierać potencjalnych alergenów. W związku z tym należy omijać specyfiki, które zawierają sztuczne barwniki, konserwanty i substancje zapachowe. Produkty do pielęgnacji skóry atopowej nie wyglądają atrakcyjnie, ale chronią skórę przed powstaniem groźnych powikłań.
Naukowcy ostrzegają, iż osłabiona bariera ochronna sprzyja zakażeniu gronkowcem złocistym. Wspomniane bakterie nasilają objawy atopowego zapalenia skóry. W związku z tym nie należy lekceważyć roli pielęgnacji.