Alergia skórna czy zwykłe podrażnienie? Jak ustalić przyczynę wysypki?

Alergia skórna czy zwykłe podrażnienie? Jak ustalić przyczynę wysypki?

Na twoim ciele niespodziewanie pojawiły się czerwone bąble? Niewykluczone, iż mają one podłoże alergiczne.  Warto jednak pamiętać, iż nie wszystkie zmiany skórne świadczą o uczuleniu, niektóre z nich są wynikiem podrażnienia skóry.

Jak manifestuje się alergia skórna? U chorego zazwyczaj pojawiają się taki zmiany jak pokrzywka, wyprysk, a w przypadku atopowego zapalenia skóry naskórek jest silnie przesuszony, czemu towarzyszy uporczywy świąd.

Objawy uczulenia w większości przypadków pojawiają się tuż po bezpośrednim kontakcie skóry z alergenem, który może być np.  proszek do prania, mydło czy roślina.  Wśród czynników mogących wywołać zmiany uczuleniowe wymienia się również pokarmy i leki. W ich przypadku symptomy alergii mogą pojawić się z opóźnieniem.

Wyprysk alergiczny a nadkażenia bakteryjne

Czym jest wyprysk alergiczny i jak go rozpoznać? Czasem na skórze pojawiają się czerwone grudki, które w miarę upływu czasu pękają, a zawarta w nich wydzielina zaczyna się sączyć.  Osoby, u których występuje wyprysk alergiczny, często skarżą się na uciążliwe dolegliwości takie jak  świąd, pieczenie i szorstkość skóry.   Powodują one u chorego  powstanie odruchu drapania, co z kolei przyczynia się do przerwania ciągłości naskórka i w konsekwencji może stać się przyczyną infekcji.

 przyczyny-alergii-skornych

Rodzaje wysypek o podłożu alergicznym

Alergia skórna na ogół manifestuje się wysypką, wyróżniamy kilka rodzajów zmian,  które mogą świadczyć o uczuleniu.  Najczęściej spotykamy się z pokrzywką, jak sama nazwa wskazuje, w jej przypadku mamy do czynienia z czerwonymi, piekącymi  bąblami, które do złudzenia przypominają te po bliskim spotkaniu z liśćmi pokrzywy.  Charakterystyczne zmiany mogą obejmować swoim zasięgiem określoną część ciała, np. rękę – wówczas mówimy o alergii kontaktowej, lub całe ciało – w takiej sytuacji wiemy, iż alergen przedostał się do krwiobiegu.

Atopowe zapalenie skóry – co jest jego przyczyną?

Innym rodzajem wysypki o podłożu alergicznym jest wyprysk, któremu towarzyszy suchość i świąd skóry.  W jego przypadku mamy również do czynienia ze stanem zapalnym i pogrubieniem skóry.  W przypadku atopowe zapalenia skóry sytuacja wygląda nieco inaczej. Osoby dotknięte tą przypadłością bardzo często borykają się jednocześnie z innymi schorzeniami o podłożu alergicznym np. pyłkowicą, astmą.  Choć przyczyny AZS nie są dokładnie poznane, przypuszcza się, iż u źródeł tej przypadłości znajdują się czynniki genetyczne. W większości przypadków atopowe zapalenie skóry ujawnia się we wczesnym dzieciństwie, nie jest to jednak regułą.

Do wystąpienia objawów charakterystycznych dla alergii skórnej przyczynić mogą się czynniki takie jak: kosmetyki, leki, rośliny, biżuteria, środki czystości, ubrania, buty oraz przedmioty codziennego użytku.

Marlena

*Treści zawarte na serwisie Alergie-skorne.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Alergie-skorne.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: