Alergia na nikiel jest bardzo często spotykanym rodzajem uczulenia. Diagnozuje się ją aż u 13% dorosłych oraz 8% dzieci. Jest obecnie najczęstszą przyczyną alergicznego wyprysku kontaktowego. Większe ryzyko zachorowania na ten typ alergii mają kobiety oraz osoby wcześnie poddane ekspozycji na nikiel (np. noszące kolczyki z zawartością niklu). Alergię na ten pierwiastek diagnozuje się najczęściej za pomocą testów płatkowych.
Przyczyną występowania alergii na nikiel jest m.in. używanie przedmiotów go zawierających. Może to być np. biżuteria czy okulary z domieszką tego pierwiastka. Nikiel wnika do organizmu za pośrednictwem dróg oddechowych, przewodu pokarmowego oraz skóry. Niestety przez swoje właściwości fizykochemiczne, ma zdolność do prowokowania silnej reakcji układu odpornościowego, a co za tym idzie przyczynia się do rozwoju alergii. Objawia się ona najczęściej alergicznym kontaktowym zapaleniem skóry, ale może również wywoływać zapalenie spojówek, nieżyt nosa, astmę oskrzelową czy pokrzywkę.
Nikiel zawarty jest też w niektórych implantach stomatologicznych czy ortopedycznych, dlatego też przed wykonaniem operacji należy koniecznie poinformować o alergii (nawet niewielkiej) lekarza prowadzącego. Gdy stwierdzono u nas alergię na nikiel, należy unikać niskiej jakości biżuterii, o wysokiej zawartości tego pierwiastka w stopie.