Alergia nie oszczędza osób starszych, Seniorzy również zmagają się uporczywymi objawami chorób alergicznych. Jak wygląda atopowe zapalenie skóry u seniora?
Atopowe zapalenie skóry
Atopowe zapalenie skóry jest jedną z najbardziej uciążliwych dermatoz, na którą chorują osoby w różnym wieku. Zarówno niemowlęta jak i osoby starsze są narażone na rozwój choroby, która ma to do siebie, że może pojawić się niespodziewanie, pod wpływem różnych czynników. Skóra jest naszym płaszczem ochronny, a każde jej podrażnienie, uszkadza go. Efektem są zmiany, które można na jej powierzchni zaobserwować. Atopowe zapalenie skóry charakteryzuje się takowymi zmianami jak pokrzywka, świąd czy suchość skóry, co bywa bardzo uciążliwe dla osób chorych.
Atopowe zapalenie skóry u seniora
Skóra osób starszych znacznie różni się od młodego ciała. Jest przede wszystkim bardziej twarda i grubsza. Charakteryzuje się dużą suchością. Na ciele seniora zwykle możemy zauważyć liczne przebarwienia, które są efektem działania promieniowania słonecznego. Głębokie zmarszczki i bruzdy to wyznaczniki takiej skóry a także efekt upływu lat, Z wiekiem struktura skóry traci dawną jędrność i elastyczność. Przyczyną powstania atopowego zapalenia skóry, w dużej mierze jest osłabienie pracy układu immunologicznego, uczestniczącego w procesie alergii. Do tego dochodzą geny odpowiedzialne za chorobę oraz czynniki środowiskowe.
Jak wygląda atopowe zapalenie skóry u seniora?
Atopowe zapalenie skóry u seniora przebiega podobnie, jak w przypadku choroby u ludzi młodych. Największym problemem dla lekarzy jest nieunikniony proces starzenia się skóry, który utrudnia jej regenerację oraz wykonanie testów skórnych. Na skórze seniora może wystąpić pokrzywka, rumień, świąd czy ślady łuszczenia się skóry. Chorobę można zdiagnozować także za pomocą testów z krwi czy testów naskórkowych.
Katarzyna Antos