Alergia skórna zazwyczaj pojawia się wcześnie, jeszcze w wieku dziecięcym. Wówczas wszelkie objawy alergii skórnej pojawiają się nagle, ale równie szybko znikają.

Pierwsze oznaki chorobowe nierzadko bywają mylony ze zwykłą wysypką, jednak w przypadku dzieci, nigdy nie należy ignorować symptomów świadczących o pojawieniu się alergii, ponieważ objaw skórny, może być tylko sygnałem o pojawieniu się znacznie poważniejszego problemu. Fakt występowania zmian alergicznych, głównie w wieku dziecięcym nie powinien wpływać na czujność dorosłych już osób. Reakcje alergiczne mogą bowiem wystąpić w każdym dowolnym momencie, a w przypadku starszych osób mają one charakter przewlekły i trudny do złagodzenia.
Jako standardowy i podstawowy sygnał o wystąpieniu reakcji alergicznej uznaje się wyprysk skórny, w postaci zaczerwienionych grudek, które mają tendencje do otwierania się, a co za tym idzie, pojawiają się również wycieki. Tego typu zmianom równie często towarzyszy uczucie swędzenia, a nawet pieczenia. Jest to niezwykle nieprzyjemna dolegliwość, która „zmusza” alergika do mimowolnego podrażniania zmienionych chorobowo miejsc. Drapanie wyprysków alergicznych może jednak prowadzić do infekcji, którą zwykle leczy się podając antybiotyki.
Alergia skórna nie zawsze musi mieć postać czerwonych krostek pojawiających się po kontakcie z alergenem. Do typowych objawów alergicznych należy także szorstki i przesuszony naskórek (szczególnie w postaci miejscowych i dość nieregularnych zmian), jego złuszczanie, a nawet rogowacenie skóry wraz z bolesnymi jej pęknięciami. W takich przypadkach przy braku jakichkolwiek innych objawów alergii, wiele osób wychodzi z założenia, że to tylko kwestia suchej skóry, którą należy odpowiednio nawilżać. Zwykle nawet standardowe zabiegi kosmetyczne, tj. wcieranie kremów i balsamów nawilżających, w znacznym stopniu łagodzą objawy, a sam pacjent na pewien czas zapomina o problemie. Jeżeli jednak pomimo odpowiedniej pielęgnacji ciała problem nie znika, należy skontaktować się z lekarzem.