czerniak - wróg skóry

Uwielbiamy wylegiwać się na słońcu. Nadmierne promieniowanie nie służy naszej skórze i zwiększa ryzyko raka, jakim jest czerniak – wróg skóry.

Czerniak – jak niewielkie znamię może stać się wielkim problemem

Czerniak to nowotwór skóry. Bardzo łatwo zdiagnozować ten rodzaj nowotworu. Na naszym ciele możemy zaobserwować znamiona i pieprzyki. Cera niektórych osób obfituje w większe czy mniejsze pieprzyki. Znamiona mogą zmienić swój kształt, wielkość czy nawet barwę. Dzieje się tak pod wpływem różnych czynników. Znając swoje ciało i nieustannie je obserwując, jesteśmy w stanie określi takie zmiany. Nie wszystkie muszą oznaczać zmiany nowotworowe. Jednak warto badać swoje ciało, a w razie niepokojących oznak, odwiedzać dermatologa czy onkologa. Tylko chirurgiczne wycięcie zmiany i badanie histopatologiczne pozwala określić czerniaka.

Czerniak – wróg skóry

Na czerniaka umiera dość spora ilość chorych. Liczba zachorowań wciąż wzrasta, choć ostrzega się przed nadmiernym opalaniem. Większy dostęp do solariów, niewystarczająca ochrona skóry przed słońcem oraz wycieczki do egzotycznych krajów – takie czynniki przyczyniają się do rozwoju czerniaka. Nie bez powodu, w wielu krajach wprowadzono zakaz korzystania z solariów dla osób, w określonym wieku. Przy tak wysokiej umieralności, niezwykle ważne są działania profilaktyczne.

Czerniak – profilaktyka raka skóry

Skoro wiemy, że najbardziej szkodliwe dla skóry jest nadmierne promieniowanie słoneczne, podstawowym działaniem profilaktycznym będzie unikanie częstej ekspozycji na słońce. Osoby, których cera charakteryzuje się dużą ilością pieprzyków i znamion, powinny zachować szczególną ostrożność, w przypadku kąpieli słonecznych. Czerniak bardzo często atakuje młode osoby, które w pogoni za brązową opalenizną, nie zważając na bezpieczeństwo skóry i jej odpowiednią ochronę. Jeśli wychodzimy na słońce, powinniśmy zastosować kremy z filtrem. Wrażliwe miejsca możemy osłonić ubraniem.

nowotwór skóryZdrowie i życie jest znacznie cenniejsze niż złota skóra, muśnięta słońcem. Pamiętajmy o ryzyku zachorowania na czerniaka. Długie godziny, spędzone na gorącym słońcu mogą pozostawić na naszej skórze ślad, którego z pewnością nie chcemy mieć. Korzystajmy więc z letniej pogody z dużą rozwagą i obserwujmy dokładnie swoje ciało.

Katarzyna Antos