zalecane testy

Atopowe zapalenie skóry – dla niektórych wyrok, dla innych choroba, z którą trzeba nauczyć się żyć. Bez wątpienia jest to jedna z najbardziej dokuczliwych przypadłości skórnych. Jakie zalecane testy warto wykonać, by rozpoznać chorobę?

Atopowe zapalenie skóry

Lekarze i badacze wciąż szukają coraz to nowszych i skuteczniejszych metod leczenia atopowego zapalenia skóry. Choroba jest na tyle trudna i wymagająca, że spędza sen z powiek niejednej osobie. Chorują wszyscy, od niemowląt po dorosłych i osoby starsze. Różnorodne przyczyny oraz postać choroby, utrudniają jej prawidłową diagnostykę. Okazuje się, że z atopią trzeba nauczyć się żyć. Pielęgnacja wymagającej skóry oraz dieta to tylko niektóre z form pomocy. Atopowe zapalenie skóry leczymy, uderzając w przyczyny choroby. Jednak zanim rozpoczniemy kurację, warto wykonać właściwe test, które rozwieją wątpliwości dotyczące diagnozy.

Testy alergiczne

Jedną z głównych przyczyn atopowego zapalenia skóry jest alergia pokarmowa. Uczulenia na białko mleka krowiego to dość częste schorzenie u dzieci i niemowląt. Reakcje alergiczne mogą objawiać się an skórze, zwiększając ryzyko rozwoju atopowego zapalenie skóry. W przypadku podejrzeć alergii pokarmowej można wykonać testy alergiczne. W Polsce najczęściej zleca się testy skórne, które wykonuje się poprzez aplikację alergenów na skórze pacjenta. Reakcje można zaobserwować już w krótkim czasie, co ułatwia postawienie diagnozy. Zbadać można dość dużą ilość alergenów.

Mikroskopowe badanie krwi

Mikroskopowe badanie krwi to nowoczesna metoda rozpoznania atopowego zapalenia skóry. Pod profesjonalnym sprzętem obserwuje się żywą kroplę krwi, co pozwala ustalić, czy rzeczywiście mamy styczność z atopią. Badanie jest bezbolesne, co jest jego dodatkowym atutem.

Test na nietolerancję pokarmową

mikroskopowe badanie krwiW przypadku pokarmów, lekarze często zalecają wykonanie testu na nietolerancję pokarmową. Nietolerancja znacznie różni się od alergii, dlatego dedykujemy jej osobne badanie. Taka forma badania pozwala wykluczyć potencjalne produkty spożywcze, które mogłyby być odpowiedzialne za objawy atopowego zapalenia skóry.

Badania, pozwalające rozpoznać chorobę zleci nam lekarz. Możemy wykonać je w przychodniach alergologicznych, ośrodkach zdrowia, gabinetach i klinikach. Diagnoza jest podstawą leczenia, dlatego tak ważne jest przeprowadzenie specjalistycznych testów.

Katarzyna Antos