Chorzy cierpiący na atopowe zapalenie skóry, pamiętać muszą że ich skóra wymaga szczególnego rodzaju pielęgnacji.

U chorych na AZS skóra jest wyraźnie wysuszona, co spowodowane jest przeznaskórkową utratą wody, nieprawidłową przemianą nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz zaburzonym funkcjonowaniem bariery naskórkowej. Dlatego ważne jest aby jej pielęgnacja była przemyślana i systematyczna.

Chorzy na AZS powinni sięgać po preparaty, które odpowiednio nawilżą i natłuszczą skórę. Dotyczy to zarówno produktów do kąpieli, jak i balsamów aplikowanych po niej. Ponieważ skóra atopowa często reaguje alergicznym i niealergicznym odczynem kontaktowym, ważne jest aby sięgać po kosmetyki hipoalergiczne.

Ponieważ kąpiel prowadzi do odpowiedniego nawilżenia skóry oraz jej oczyszczenia. Należy stosować ją raz dziennie, a w przypadku ostrzejszych stanów raz na dwa dni. Zaleca się dodawanie do niej specjalnych preparatów o neutralnym pH, które pomagają łagodzić świąd i zmniejszają stany zapalne.

Po kąpieli należy stosować odpowiednie preparaty nawilżająco-natłuszczające, czyli emolienty. Najbardziej wartościowe są te, które zawierają mocznik. Pomaga on utrzymać odpowiednie nawilżenie warstwy rogowej naskórka. Skórę należy smarować przynajmniej dwa razy dziennie, w razie potrzeby można ją smarować częściej.

Preparaty specjalnie dostosowane do skóry atopowej są do kupienia w aptekach.