W związku z tym, iż AZS towarzyszy osłabienie bariery ochronnej, skóra staje się wrażliwa na czynniki zewnętrzne. Czego należy unikać, aby nie pogorszyć jej kondycji?

Kosmetyki do skóry atopowej

Dobór odpowiednich kosmetyków stanowi nie lada wyzwanie. Niewłaściwy preparat może wyrządzić więcej szkody niż pożytku. Specyfiki, przeznaczone do pielęgnacji skóry atopowej, nie mogą zawierać substancji drażniących. Kompozycje zapachowe, choć uprzyjemniają aplikację, często prowadzą do zaostrzenia AZS.

Silne detergenty

Osoby, które zmagają się ze świerzbiączką, powinny unikać silnych detergentów. SLS i SLES wysuszają skórę i tym samym nasilają objawy choroby. W przypadku kosmetyków do mycia ciała warto przyjrzeć się preparatom na bazie łagodnych detergentów (coco-glucoside, sodium cocoamphoacetate).

Sztuczne barwniki

W związku z tym, iż sztuczne barwniki zawierają metale ciężkie, atopicy powinni ich bezwzględnie unikać. Ich obecność może przyczynić się do zaostrzenia zmian skórnych.

Proszki do prania

Osoby, które zmagają się ze świerzbiączką, powinny uważać na proszki do prania. Większość z nich charakteryzuje się intensywną wonią. Warto pamiętać, iż komponenty zapachowe często przyczyniają się do wysypu krost i nasilają świąd.

Naturalne środki czystości

Atopik, przed przystąpieniem do prac domowych, powinien zaopatrzyć się w naturalne środki czystości i gumowe rękawice. Warto jednak pamiętać, iż nie każdy może korzystać z dobrodziejstw tych ostatnich. Guma wykazuje właściwości alergizujące.

W związku z tym, iż w naszym otoczeniu nie brakuje substancji drażniących, atopik staje przed nie lada wyzwaniem. Ich eliminacja stanowi nie lada wyzwanie.