Sposobów na zdiagnozowanie alergii jest na chwile obecną bardzo wiele. Wybór metody zależy od nas jednak zanim podejmiemy jakąkolwiek decyzję powinniśmy dokładnie wysłuchać opinii lekarza. A najlepiej dwóch! Ich wskazówki umożliwią nam dokładniejsze zrozumienie i przeanalizowanie sytuacji w jakiej się znaleźliśmy.

Z wrażliwością na niektóre substancje borykają się zarówno dzieci jak i dorośli. Prawidłowa diagnostyka związana z alergiami  niesie pacjentom ogromna ulgę w życiu codziennym. Współczesna medycyna oferuje nam szeroką gamę badań oraz sposobów w jaki zostaną one wykonane.

Sposoby na wykrycie alergii

  • Testy skórne. Polegają na kontrolowanym kontakcie skóry z wybranym alergenem poprzez nałożenie roztworu substancji na skórę i jej lekkie nakłucie. Kilkudniowa obserwacja powstających zmian skutkuje potwierdzeniem lub też odrzuceniem przypuszczenia dotyczącego posiadania przez pacjenta alergii na wybrany składnik. Niestety w przypadku alergii pokarmowych wykazują one znacznie ograniczony zakres przeprowadzania badania.
  • Test IgE jest kolejnym sposobem wykrycia alergii i polega na określeniu stężenia białka we krwi, które jest znacznie wyższe u alergików niż u ludzi zdrowych.
  • Badanie krwi. W wyniku analizy próbki krwi, określa się ilość liczy białych krwinek o właściwościach kwasochłonnych (eozynofile), które występują u alergików w znacznie większej ilości.
  • Testy ekspozycyjne, które są nieco kontrowersyjna metodą. Polegają na zastosowaniu specjalnej diety, która eliminuje składnik zawierający alergen, a następnie jego wzmożone spożycie lub tez aplikację w celu bezpośredniego zaobserwowania reakcji organizmu.
  • Eliminacja potencjalnych alergenów z diety. Metoda stosowana głównie u małych dzieci. Jest techniką eliminacyjną. Z codziennej diety wyklucza się konkretne produkty i obserwuje ich ewentualny brak wpływu na organizm, który świadczy o braku alergii na dany pokarm.

Najważniejsza jest konsultacja lekarska

Powyżej zaprezentowane metody diagnostyczne zostały opisane w krótki i przystępny sposób. W celu dokładniejszego zaznajomienia się z wybraną techniką zalecana jest konsultacja lekarska. Specjalista w wyniku zebranych informacji będzie w stanie odpowiednio nam pomóc.

Pamiętajmy, aby nigdy nie działać na własną rękę, ponieważ takie postępowanie może zagrażać naszemu zdrowiu i życiu.

Natalia Herzog