Zmiany na skórze

Właściwe diagnozowanie alergii

PantherMedia 4131753

Sposobów na zdiagnozowanie alergii jest na chwile obecną bardzo wiele. Wybór metody zależy od nas jednak zanim podejmiemy jakąkolwiek decyzję powinniśmy dokładnie wysłuchać opinii lekarza. A najlepiej dwóch! Ich wskazówki umożliwią nam dokładniejsze zrozumienie i przeanalizowanie sytuacji w jakiej się znaleźliśmy.

Z wrażliwością na niektóre substancje borykają się zarówno dzieci jak i dorośli. Prawidłowa diagnostyka związana z alergiami  niesie pacjentom ogromna ulgę w życiu codziennym. Współczesna medycyna oferuje nam szeroką gamę badań oraz sposobów w jaki zostaną one wykonane.

Sposoby na wykrycie alergii

  • Testy skórne. Polegają na kontrolowanym kontakcie skóry z wybranym alergenem poprzez nałożenie roztworu substancji na skórę i jej lekkie nakłucie. Kilkudniowa obserwacja powstających zmian skutkuje potwierdzeniem lub też odrzuceniem przypuszczenia dotyczącego posiadania przez pacjenta alergii na wybrany składnik. Niestety w przypadku alergii pokarmowych wykazują one znacznie ograniczony zakres przeprowadzania badania.
  • Test IgE jest kolejnym sposobem wykrycia alergii i polega na określeniu stężenia białka we krwi, które jest znacznie wyższe u alergików niż u ludzi zdrowych.
  • Badanie krwi. W wyniku analizy próbki krwi, określa się ilość liczy białych krwinek o właściwościach kwasochłonnych (eozynofile), które występują u alergików w znacznie większej ilości.
  • Testy ekspozycyjne, które są nieco kontrowersyjna metodą. Polegają na zastosowaniu specjalnej diety, która eliminuje składnik zawierający alergen, a następnie jego wzmożone spożycie lub tez aplikację w celu bezpośredniego zaobserwowania reakcji organizmu.
  • Eliminacja potencjalnych alergenów z diety. Metoda stosowana głównie u małych dzieci. Jest techniką eliminacyjną. Z codziennej diety wyklucza się konkretne produkty i obserwuje ich ewentualny brak wpływu na organizm, który świadczy o braku alergii na dany pokarm.

Najważniejsza jest konsultacja lekarska

Powyżej zaprezentowane metody diagnostyczne zostały opisane w krótki i przystępny sposób. W celu dokładniejszego zaznajomienia się z wybraną techniką zalecana jest konsultacja lekarska. Specjalista w wyniku zebranych informacji będzie w stanie odpowiednio nam pomóc.

Pamiętajmy, aby nigdy nie działać na własną rękę, ponieważ takie postępowanie może zagrażać naszemu zdrowiu i życiu.

Natalia Herzog

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *