Zapewne zdarzyło Ci się, że po kilku godzinach noszenia nowego kompletu biżuterii występowało miejscowe podrażnienie skóry, zaczerwienienie, pęcherzyki lub uczucie swędzenia. Świadczy to o silnej reakcji alergicznej. Jaką wybrać biżuterię, aby nie borykać się z poważnymi problemami skórnymi?

Czy to uczulenie?

Jeśli kiedykolwiek doświadczyłaś jednego z powyższych objawów – z pewnością jesteś uczulona na któryś ze związków chemicznych powszechnie wykorzystywanych do wyrobu biżuterii. Producenci stosują domieszki różnych metali w celu przedłużenia jej trwałości oraz… obniżenia ceny.

Co uczula?

Do najsilniejszych alergenów należą ozdoby zawierające nikiel, chrom, pallad oraz kobalt. Wbrew panującej opinii dotyczącej reakcji alergicznych w wyniku kontaktu ze srebrem okazuje się, iż samo srebro nie uczula. Wywołuje je  azotan srebra wykorzystywany do posrebrzania elementów ozdobnych.

Co wybrać?

Chcąc zrobić wyjątkowy prezent alergikowi, warto wybrać biżuterię wykonaną ze złota i srebra wysokiej próby. Należy się również upewnić, czy nie jest ona tylko posrebrzana, pozłacana lub nie zawiera domieszek innych związków uczulających.  Aby zakupy były w 100% udane, wybierzmy  się do zaufanego salonu, gdzie będziemy mogli zapoznać się z certyfikatem jakości. Bazary i ulicznych sprzedawców omijajmy szerokim łukiem!

Wybierając prezent pamiętajmy o tym by nie kierować się własnym gustem. Choć na początku sprawi nam to nie lada kłopot, starajmy się uwzględnić upodobania osoby dla której przeznaczona będzie biżuteria, a z pewnością  ucieszy się z pięknego podarunku.

Natalia Herzog