Przesilenie wiosenne
freepik, grafika dostarczona przez partnera

Powszechnym zjawiskiem jest to, że wraz ze zmieniającą się pogodą zmienia się także nasze samopoczucie. Najczęściej ma to miejsce wraz z nadejściem wiosny. Odczuwalne wówczas pogorszenie się samopoczucia nazywa się potocznie tzw. przesileniem wiosennym. Jego negatywne skutki są bardzo odczuwalne i mogą skutecznie utrudnić cieszenie się z pierwszych śladów wiosny za oknem. Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek, które pomogą Wam przebrnąć przez ten trudny czas.

Zdrowa dieta

To co jemy ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie. Niestety nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę. Jest to duży błąd – wprowadzając istotne zmiany w swojej diecie dajemy swojemu organizmowi szansę na lepsze poradzenie sobie z różnymi wyzwaniami, z jakimi musi się mierzyć. Jednym z takich wyzwań są właśnie zmiany samopoczucia wynikające ze zmian zachodzących w pogodzie. Co jeść, aby poprawić swoje samopoczucie w tym trudnym czasie?

Przesilenie wiosenne to czas, w którym kluczowe staje się dostarczanie naszemu organizmowi odpowiedniej ilości witamin i substancji odżywczych. Z tego względu warto zadbać o to, aby w naszej diecie znalazły się wówczas produkty zawierające duże ilości cynku i białka. Do takich należą np. ryby, mięso i nabiał. Szczególnie warto jest pamiętać w tym czasie o jogurtach, które oprócz relatywnie dużej ilości białka mają także bakterie fermentacyjne, które wspierają pracę naszych jelit. Warto też zadbać o to, by dostarczać sobie odpowiednio dużą ilość kalorii. To z nich czerpiemy energię do życia, dlatego organiczanie ich w tym czasie nie należy do zbyt dobrych pomysłów.

Warto w tym czasie wprowadzić bardziej całościowe zmiany w naszym stylu życia. By osiągnąć możliwie jak najlepsze efekty, zdrowa dieta powinna być uzupełniona także regularną aktywnością fizyczną. Sport ma bardzo dobry wpływ na nasz organizm, dlatego warto go regularnie praktykować. Pozytywne skutki aktywności fizycznej są bardzo szybko odczuwalne. Początek wiosny jest czasem sprzyjającym do podejmowania różnych form aktywności fizycznej. Nawet zwykły spacer po parku może skutecznie przyczynić się do poprawy naszego samopoczucia. Jest tak z tego względu, że nasz organizm wtedy się dotlenia, dzięki czemu lepiej funkcjonujemy i nie odczuwamy aż takiego zmęczenia, które w czasie przesilenia wiosennego jest największą zmorą wielu osób.

Suplementacja

Nierzadko jest tak, że trudno jest nam dostarczyć sobie wszystkich niezbędnych składników odżywczych wraz z pożywieniem. Wówczas ostatnią deską ratunku są suplementy diety. Co mamy do wyboru?

Najpopularniejsze suplementy diety to multiwitaminy, które zapewniają zalecane dzienne ilości różnych witamin i minerałów. Inne popularne suplementy obejmują kwasy tłuszczowe omega-3, probiotyki i suplementy ziołowe. Suplementy diety mają za zadanie uzupełniać składniki odżywcze znajdujące się w zdrowej diecie, a nie ją zastępować. W chwilach, w których nasz organizm potrzebuje dodatkowego wsparcia, warto z nich korzystać.

Wiele osób ma uzasadnione wątpliwości co do suplementów syntetycznych. Wiele się słyszy o negatywnych skutkach ubocznych, jakie mogą pojawić się w czasie ich stosowania. To jednak nie jest powód, aby całkowicie porzucać myśl o stosowaniu suplementów diety. Jeśli ktoś pozostaje sceptyczny w stosunku do suplementów syntetycznych i nie chce “faszerować się chemią”, może wybrać suplementy naturalne. Na polskim rynku ich dystrybucją zajmują się np. Natural Pharmaceuticals. Wybierając suplementy wysokiej jakości można się istotnie wesprzeć w walce z objawami przesilenia wiosennego. Dobrze dobrana suplementacja to solidne wsparcie dla naszego organizmu.

Wybierając suplementy diety ważne jest, aby wybrać takie, które dostarczają wszystkich niezbędnych witamin i minerałów potrzebnych dla optymalnego zdrowia. Ważne jest również, aby wybrać ten z odpowiednim dawkowaniem, ponieważ niektóre multiwitaminy mogą zawierać zbyt dużo niektórych witamin i minerałów.