Alergia na wszczepy stosowane w ortopedii

Alergia na wszczepy stosowane w ortopedii

Zdarza się, że po operacji wszczepienia protezy występuje reakcja alergiczna. W wyniku urazów, zaawansowanej osteoporozy, reumatoidalnego zapalenia stawów, może zajść konieczność wszczepienia specjalnych protez. Popularne są m. in. implanty stawu biodrowego czy kolanowego.

W wyniku alergii, zwłaszcza na metale, może wyniknąć sytuacja, że implant wywoła reakcje np. skórne lub w ogóle się nie przyjmie.

Jak objawia się alergia?

Metale najczęściej uczulające to chrom, nikiel, kobalt. Bardzo często właśnie te metale wchodzą w skład protez, wstawianych z powodu urazu lub zaawansowanego zniszczenia stawu w przypadku choroby. Osoby uczulone na metale, mogą z tego powodu odczuwać dyskomfort, gdyż reakcja alergiczna powoduje m.in. zmiany skórne.

Możliwym jest także, że implant w wyniku alergii się nie przyjmnie. Może dojść do obluzowania. Koniecznym jest wtedy jego usunięcie. Alergia na implanty nie występuje zbyt często, najczęściej jednak u osób, u których wcześniej stwierdzono uczulenie. Rzadziej pojawia się w momencie wstawienia protezy. Jeśli leczenie zachowawcze nie pomoże, konieczna jest wymiana implantu na taki, który nie zawiera szkodliwych, uczulajacych części.

Aleksandra Wiktor

*Treści zawarte na serwisie Alergie-skorne.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Alergie-skorne.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: