Rodzaje alergii

Alergia na wszczepy stosowane w ortopedii

Alergia na wszczepy stosowane w ortopedii

Zdarza się, że po operacji wszczepienia protezy występuje reakcja alergiczna. W wyniku urazów, zaawansowanej osteoporozy, reumatoidalnego zapalenia stawów, może zajść konieczność wszczepienia specjalnych protez. Popularne są m. in. implanty stawu biodrowego czy kolanowego.

W wyniku alergii, zwłaszcza na metale, może wyniknąć sytuacja, że implant wywoła reakcje np. skórne lub w ogóle się nie przyjmie.

Jak objawia się alergia?

Metale najczęściej uczulające to chrom, nikiel, kobalt. Bardzo często właśnie te metale wchodzą w skład protez, wstawianych z powodu urazu lub zaawansowanego zniszczenia stawu w przypadku choroby. Osoby uczulone na metale, mogą z tego powodu odczuwać dyskomfort, gdyż reakcja alergiczna powoduje m.in. zmiany skórne.

Możliwym jest także, że implant w wyniku alergii się nie przyjmnie. Może dojść do obluzowania. Koniecznym jest wtedy jego usunięcie. Alergia na implanty nie występuje zbyt często, najczęściej jednak u osób, u których wcześniej stwierdzono uczulenie. Rzadziej pojawia się w momencie wstawienia protezy. Jeśli leczenie zachowawcze nie pomoże, konieczna jest wymiana implantu na taki, który nie zawiera szkodliwych, uczulajacych części.

Aleksandra Wiktor

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *