Terapia w przypadku atopowego zapalenia skóry

Mianem atopowego zapalenia skóry określamy chorobę, która objawia się nasilonym i uporczywym świądem oraz zmianami skórnymi. Ta przypadłość najczęściej dotyka niemowlęta i dzieci. Warto jednak pamiętać, iż może pojawić się nawet po 50-tce.

AZS – przebieg choroby

Wprawdzie nie opracowano leku na atopowe zapalenie skóry, ale istnieją sposoby, które pozwalają kontrolować przebieg choroby. Odpowiednie medykamenty i profilaktyka łagodzą objawy AZS. Leczenie świerzbiączki ma na celu powstrzymać wysypkę oraz zredukować świąd.

Kortykosteroidy i maści nawilżające

Pacjentom, którzy cierpią z powodu atopowego zapalenia skóry, często przepisuje się kortykosteroidy i maści o działaniu nawilżającym. Należy dołożyć wszelkich starań, aby skóra nie uległa wysuszeniu. Dzieci, które borykają się ze świerzbiączką, powinny być kąpane w letniej wodzie przez 3-5 minut.

Kosmetyki do skóry atopowej

W przypadku AZS ogromną rolę odgrywają kosmetyki. Na rynku można dostać emulsję do kąpieli, które stanowią bogate źródło emolientów. Po kąpieli i dokładnym osuszeniu ciała należy niezwłocznie rozprowadzić balsam nawilżający. W związku z tym, iż skóra atopowa jest szczególnie wrażliwa, preparat nie może zawierać potencjalnych alergenów tj. konserwanty, sztuczne barwniki czy kompozycje zapachowe. W przypadku kosmetyków z aloesem należy zachować ostrożność. Ten składnik posiada dwie twarze. Niektórym pacjentom przynosi ukojenie, podczas gdy inni cierpią z powodu podrażnień wywołanych przez ten składnik.

Wprawdzie naukowcy nie opracowali leku zwalczającego AZS, istnieją sposoby, które pozwalają złagodzić uciążliwe dolegliwości. Odpowiednia pielęgnacja potrafi zdziałać cuda.

Zapraszamy do współpracy!

Biuro
ul. Żniwna 3, 45-763 Opole Tel: 789 457 741
© Copyright Alergie skórne 2021