Mianem atopowego zapalenia skóry określamy chorobę, która objawia się nasilonym i uporczywym świądem oraz zmianami skórnymi. Ta przypadłość najczęściej dotyka niemowlęta i dzieci. Warto jednak pamiętać, iż może pojawić się nawet po 50-tce.

AZS – przebieg choroby

Wprawdzie nie opracowano leku na atopowe zapalenie skóry, ale istnieją sposoby, które pozwalają kontrolować przebieg choroby. Odpowiednie medykamenty i profilaktyka łagodzą objawy AZS. Leczenie świerzbiączki ma na celu powstrzymać wysypkę oraz zredukować świąd.

Kortykosteroidy i maści nawilżające

Pacjentom, którzy cierpią z powodu atopowego zapalenia skóry, często przepisuje się kortykosteroidy i maści o działaniu nawilżającym. Należy dołożyć wszelkich starań, aby skóra nie uległa wysuszeniu. Dzieci, które borykają się ze świerzbiączką, powinny być kąpane w letniej wodzie przez 3-5 minut.

Kosmetyki do skóry atopowej

W przypadku AZS ogromną rolę odgrywają kosmetyki. Na rynku można dostać emulsję do kąpieli, które stanowią bogate źródło emolientów. Po kąpieli i dokładnym osuszeniu ciała należy niezwłocznie rozprowadzić balsam nawilżający. W związku z tym, iż skóra atopowa jest szczególnie wrażliwa, preparat nie może zawierać potencjalnych alergenów tj. konserwanty, sztuczne barwniki czy kompozycje zapachowe. W przypadku kosmetyków z aloesem należy zachować ostrożność. Ten składnik posiada dwie twarze. Niektórym pacjentom przynosi ukojenie, podczas gdy inni cierpią z powodu podrażnień wywołanych przez ten składnik.

Wprawdzie naukowcy nie opracowali leku zwalczającego AZS, istnieją sposoby, które pozwalają złagodzić uciążliwe dolegliwości. Odpowiednia pielęgnacja potrafi zdziałać cuda.