Atopowe zapalenie skóry jest chorobą dermatologiczną. W jej przypadku mamy do czynienia z nieprawidłową reakcją immunologiczną uwarunkowaną genetycznie.

AZS przyjmuje różny przebieg w zależności od wieku chorego. Świerzbiączka zazwyczaj dotyka dzieci. U niemowląt wyprysk atopowy pojawia się między 2. a 3. miesiącem życia. Zazwyczaj ustępuje samoistnie w 2. roku życia dziecka.

Z przeprowadzonych badań wynika, iż ze świerzbiączką częściej borykają się chłopcy niż dziewczynki.

AZS u niemowląt – przebieg

AZS u niemowląt objawia się ostrym stanem zapalnym, któremu towarzyszą wyraźne zmiany skórne. Wśród symptomów atopowego zapalenia skóry wymienia się grudki i krostki, które na ogół wykazują tendencję do sączenia się. Te zmiany często przekształcają się w nadżerki, które z kolei przeobrażają się w strupki.

Zmiany dermatologiczne u niemowląt zazwyczaj obejmują twarz, owłosioną część głowy. Czasem pojawiają się na tułowiu i kończynach. W związku z tym, iż zmianom skórnym często towarzyszy pieczenie i świąd, malec staje się nadpobudliwy i agresywny.

AZS u kilkulatków – przebieg

U dzieci świerzbiączka na ogół pojawia się między 4. a 5. rokiem życia i ustępuje w wieku nastoletnim. Niestety, nie zawsze tak się dzieje. Czasem choroba przechodzi w kolejną fazę.

Zmiany skórne u kilkulatków są zbliżone do objawów, z którymi zmagają się niemowlęta. Zdarza się, iż AZS u starszych dzieci towarzyszą dodatkowe symptomy. Pojawiają się zmiany grudkowo-rumieniowe, a skóra staje się sucha i spękana. Zmiany skórne zazwyczaj obejmują twarz, okolice oczu, ust oraz miejsca, w których zginamy kończyny.