Nie tylko opalanie może zakończyć się zaczerwienieniem skóry. Podrażnienia skórne mogą być wynikiem alergii. Jak objawia się uczulenie na słońce? Jak pomóc podrażnionej skórze?
Niekorzystne słońce
Słońce, choć tak przyjemne i kojarzące się z letnim czasem, nie jest korzystne dla naszej skóry. Nie musimy przypominać, że nadmierne opalanie nie służy skórze, która może stać się czerwona i podrażniona. Nie ma nic przyjemnego w poparzeniu słonecznym. Cera może reagować na słońce odczynem alergicznym. Wtedy ekspozycja na promieniowanie słoneczne kończy się reakcją alergiczną i jej widocznym śladem na skórze. Nieleczone uczulenie na słońce może prowadzić do rozwoju poważnych problemów skórnych. Jeśli więc chcemy zachować piękną skórę, nie tylko latem, zwróćmy uwagę na pojawiające się na niej zmiany. Nie ignorujmy ich, tylko odpowiednio działajmy dla zdrowia skóry, szczególnie alergicznej.
Uczulenie uczuleniu nie równe
Nie każde uczulenie na słońce jest takie same. Na początku lata zwykle dochodzi do reakcji, spowodowanych pierwszymi, ostrymi promieniami słońca. Po dłuższej ekspozycji może pojawić się wysypka, a za wszystkim stoją promienie UVA i UVB oraz reakcja naszego układu odpornościowego. Stosowane kosmetyki także mają wpływ na uczulenie. Ich składniki mogą zachodzić w reakcje, spowodowane działaniem słońca. Warto dokładnie czytać etykiety. Inaczej możemy przekonać się na własnej skórze, że nowy krem nie nadaje się do stosowania latem. Pamiętajmy także, że każdy typ cery może inaczej reagować na słońce. Nie ma więc jednej reguły, że dany kosmetyk, w połączeniu ze słońce zaszkodzi każdemu, kto go użyje. Po zbyt długim przebywaniu na słońce, na skórze może pojawić się alergia, w formie drobnych krost. Często zdarza się to na wakacjach zagranicznych, gdzie temperatury przekraczają 30 czy 40 stopni. Do takich objawów dochodzi także przy zmianach pór roku.
Pomoc uczulonej skórze
Uczulenie na słońce oczywiście można, a w zasadzie trzeba leczyć. Inaczej możemy doprowadzić skórę do tragicznego stanu. Popularne przy alergii są leki antyhistaminowe, które hamują rozwój alergii. Leki zwykle mają formę doustną. Mocniejsze środki to kortykosteroidy, które także łagodzą objawy alergii i pomagają poprawić stan podrażnionej skóry. Alergicy mogą sięgnąć po domowe sposoby leczenia uczulenia na słońce. Alergia może pojawić się nagle i niekoniecznie możemy mieć dostęp do farmakologicznych środków. Zielony ogórek, tak łatwo dostępny złagodzi zaczerwienienie skóry oraz zahamuje rozwój wysypki. Mleko kokosowe w połączeniu z jogurtem także będzie skuteczną miksturą. Podobnie jak zwykłe mleko, które złagodzi świąd i pieczenie skóry. Możemy smarować nim podrażnione miejsca, następnie opłukując je chodną wodą.
Uczulenie na słońce może objawić się u każdego z nas. Warto obserwować skórę i chronić ją przed nadmiernym promieniowaniem. W razie obaw zawsze możemy zgłosić się do dermatologa bądź alergologa, który rozpozna problem i zleci właściwe leczenie.
Katarzyna Antos