uczulenie na słońce

Co roku z utęsknieniem czekamy na nadejście słonecznych dni. Słońce, choć daje nam ciepło i wiele radości, dla alergików bywa powodem do zmartwień. Jakie objawy daje uczulenie na słońce?

Uczulenie na słońce

Słońce przyspiesza procesy starzenia się skóry. Nadmierne opalanie szkodzi zdrowiu, ponieważ promieniowanie działa niekorzystnie na komórki skóry. Przyczynia się do rozwoju chorób skóry, w tym groźnego czerniaka. Nowotwór bardzo często atakuje młode osoby, które w pogoni za modą na złocistą opaleniznę, zapominają o prawidłowej ochronie i pielęgnacji skóry. Uczulenie na słońce to coraz częściej diagnozowana przypadłość. Alergia tego typu może objawiać się w różny sposób. Przyczyn należy szukać nie tylko w samym słońcu, ale także w przyjmowanych lekach czy stosowanych kosmetykach, ponieważ reakcje alergiczne mogą być wynikiem ich działania https://www.aptekaolmed.pl/kategoria/ochrona-przeciwsloneczna,1336.html

Uczulenie na słońce – objawy

Nawet kilka minut ekspozycji na promieniowanie słoneczne może zaowocować reakcją alergiczną. Uczulenie na słońce, w pierwszej kolejności objawia się zaczerwienieniem skóry w postaci plam. Na działanie promieniowanie, najbardziej narażone są odsłonięte części ciała. Objawy zwykle pojawiają się na twarzy, ramionach, dekolcie czy stopach. Zaczerwieniona skóra przypomina poparzenie. Przy nieco silniejszej alergii może wystąpić wysypka. Na skórze są widoczne wówczas małe, czerwone krosty. Innym z objawów uczulenia jest pokrzywka. Oprócz rumienia i bąbli, towarzyszyć jej może uporczywy świąd. Objawy alergii przypominają nasilone poparzenie słoneczne. Reakcje mogą przekształcić się w sączące się i bolesne rany na skórze. Stan zapalny skóry zazwyczaj mija samoistnie, gdy skóra nie ma kontaktu ze słońcem.

Całkowite unikanie słońca nie jest możliwe, dlatego lekarze zalecają alergikom wysoką ochronę w postaci kosmetyków z filtrami. Pacjenci powinni przebywać w miejscach zacienionych, w czasie największego promieniowania w ciągu dnia. W przypadku reakcji jednorazowej, na zażycie leku, należy unikać wystawienia ciała na słońce, przy leczeniu danym farmaceutykiem. Po zaobserwowaniu reakcji, za każdym razem po wyjściu na słońce, należy udać się do alergologa i dermatologa, ponieważ istnieje duże prawdopodobieństwo alergii. Leki przeciwhistaminowe mogą jedynie zapobiegać nasłonecznieniu, dlatego tak ważna jest ochrona skóry, szczególnie w okresie letnim.