alergia-na-slonce

Alergia na słońce bywa bardzo dokuczliwa. W złagodzeniu objawów uczulenia na promieniowanie słoneczne pomogą skuteczne sposoby.

Fotodermatoza czyli potocznie zwana alergia na słońce objawia się m.in. pieczeniem, swędzeniem oraz opuchlizną skóry. Chorują na nią zarówno dzieci jak i dorośli w każdym wieku. Aby zapobiec uciążliwym objawom tej choroby najlepszym rozwiązaniem byłoby unikanie słońca, co jest raczej awykonalne. Możemy jednak zastosować pewne środki, które złagodzą przebieg uczulenia.

Kremy z filtrem

Ochrona alergicznej skóry jest podstawą. Uczuleni na promieniowanie słoneczne muszą stosować kremy z filtrem, które zapobiegną wystąpieniu podrażnień wrażliwej skóry. Wraz ze wzrostem temperatury w letnich miesiącach, filtry należy zwiększać. Pamiętajmy o tym szczególnie podczas wyjazdów do krajów egzotycznych. Odpowiednie kremy należy nakładać po każdej wizycie w wodzie.

Ochrona ciała

sun

Nadmierne promieniowanie jest szkodliwe dla naszej skóry. Zbyt długie przebywanie na słońcu nie zadziała na nią korzystnie. Podczas gorących dni warto nosić ze sobą parasol a chustka na głowie i okulary przeciwsłoneczne zapewnią nam dodatkową ochronę. Przy pojawieniu się jakichkolwiek podrażnień należy zakładać cienkie ubrania, które zakryją najbardziej narażone na promienie słońca miejsca takie jak ramiona i brzuch. Najlepiej unikać przebywania na słońcu w godzinach jego największego nasilenia.

Beta-karoten i wapno

Zanim sezon słoneczny na dobre się rozpocznie możemy zadziałać profilaktycznie, przyjmując beta-karoten. Przygotuje on naszą skórę na kontakt ze szkodliwym promieniowaniem. Wapno zaś pomoże w złagodzeniu objawów alergii. Kiedy ta metoda nie będzie skuteczna konieczna może okazać się konsultacja z lekarzem, który przepisze nam odpowiednie farmaceutyki.

Takie sposoby zniwelują nieprzyjemne objawy fotodermatozy. Uczulenie na słońce to nie koniec świata. Wcale nie musimy rezygnować z przyjemności przebywania na dworze w ciepłe dni. Wystarczy odpowiednia dbałość i pielęgnacja naszej skóry.